Bugün, Kırım'da işgalcilerce kaçırılan Ervin İbragimov'un doğum günü

Haberler
E. K.
17 Temmuz 2020, 16:40
E. K.
17 Temmuz 2020, 16:40

Rusya tarafından işgal edilen Kırım’da 2016 yılının Mayıs ayında kimliği belirsiz kişiler tarafından kaçırılan ve bulunduğu yer hala belli olmayan Dünya Kırım Tatar Kongresi Yönetim Kurulu üyesi, Bahçesaray Kırım Tatar Bölge Meclisi üyesi Ervin İbragimov, bugün 35 yaşını dolduruyor.

Bugün, İbragimov ailesi için bir şenlik günü olabilirdi. Ervin İbragimov’un anne ve babasının doğum günleri de bugündü. Aile oğulları kaçırıldıktan sonra, doğum günü kutlanmadı.

OBJEKTİF SORUŞTURMA GİRİŞİMLERİ OLUMSUZ

Kırım Tatar Milli Meclisi Başkanı Refat Çubarov, Ervin İbragimov’un doğum günü nedeniyle sosyal medya hesabı üzerinden bir paylaşımda bulundu. Ailesi ve yakınları, kamuoyu ve avukatların, İbragimov’un kaçırılması ile ilgili objektif bir soruşturma gerçekleştirilmesini sağlama girişimlerinin, olumlu sonuç vermediğini kaydederek, Ervin İbragimov’un kaçırılmasını Kırım’daki işgalci Rus yönetiminin organize ettiğini ifade etti.

DQTK ÜYESİ ERVİN İBRAGİMOV’UN KAÇIRILIŞI

Dünya Kırım Tatar Kongresi (DQTK) Yönetim Kurulu üyesi Ervin İbragimov’un arabası 25 Mayıs 2016 tarihinde sabah saatlerinde Rusya tarafından işgal edilen Kırım’ın Bahçesaray şehrindeki evinin yakınlarında kapıları açık bir şekilde bulundu.

Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkan Yardımcısı Nariman Celâl, Ervin İbragimov’un kaybolmadan önce 24 Mayıs saat 22.40 civarında babasını arayarak arabasının evraklarının nerede olduğunu sorduğunu ve ondan sonra onunla iletişimin kesildiğini anlattı. Nariman Celal ayrıca, Ervin İbragimov’un 17 Mayıs tarihinde Skoda Octavia arabasını kullanan kimliği belirsiz kişiler tarafından takip edildiğini arkadaşlarına anlattığını bildirdi.

Rusya tarafından işgal edilen Kırım’ın işgalci Rus yönetimine bağlı olan sözde Soruşturma Komitesi ancak üç gün geçtikten sonra, Ervin İbragimov’un kaçırılmasıyla ilgili soruşturma başlattı.

Ervin İbragimov’un akrabaları, Ervin’i eve getiren kişiye büyük meblağ ödemeye hazır olduklarını bildirdi.

2 Haziran 2016 tarihinde Ervin İbragimov’un pasaportu ve ehliyetinin Bahçesaray’da bulunduğu açıklandı. 3 Haziran 2016 tarihinde Ervin İbragimov’un kaçırıldığı gerçeğini teyit eden yeni görüntüler yayınlandı.

Dünya Kırım Tatar Kongresi’nin Yönetim Kurulu, üyesi Ervin İbragimov’un kayboluşu hakkında yayınladığı açıklamada, söz konusu olaydan, Kırım’ı işgali altında tutan Rusya Federasyonu’nun sorumlu olduğunu vurguladı.