Bugün kaçırılan Ervin İbragimov'un doğum günü

Haberler
Ömer Cihad Kaya
17 Temmuz 2019, 16:05
Ömer Cihad Kaya
17 Temmuz 2019, 16:05

Kırım’da kaçırılan Ervin İbragimov, 17 Temmuz 2019 tarihinde 34’üncü yaşını dolduruyor.

Rusya tarafından işgal edilen Kırım’da 2016 yılının mayıs ayında kimliği belirsiz kişiler tarafından kaçırılan ve bulunduğu yeri halâ belli olmadığı Dünya Kırım Tatar Kongresi Yönetim Kurulu üyesi, Bahçesaray Kırım Tatar Bölge Meclisi üyesi Ervin İbragimov, bugün 34’ncü yaşını dolduruyor. 
 
Bugün, İbragimov ailesi için bir şenlik günü olabilirdi, Ervin İbragimov’un anne ve babasının doğum günleri de bugündü. Ailede oğulları kaçırıldıktan sonra doğum günü kutlanmıyor.

 DQTK ÜYESİ ERVİN İBRAHİMOV’UN KAÇIRILIŞI

Dünya Kırım Tatar Kongresi (DQTK) Yönetim Kurulu üyesi Ervin İbragimov’un arabası 25 Mayıs sabah saatlerinde Rusya tarafından işgal edilen Kırım’ın Bahçesaray şehrindeki evinin yakınlarında kapıları açık bir şekilde bulundu.
 
Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkan Yardımcısı Nariman Celâl, Ervin İbragimov’un kaybolmadan önce 24 Mayıs saat 22.40 civarında babasını arayarak arabasının evraklarının nerede olduğunu sorduğunu ve ondan sonra onunla iletişimin kesildiğini anlattı. Nariman Celal ayrıca, Ervin İbragimov’un 17 Mayıs tarihinde Skoda Octavia arabasını kullanan kimliği belirsiz kişiler tarafından takip edildiğini arkadaşlarına anlattığını bildirdi.

Rusya tarafından işgal edilen Kırım’ın işgalci Rus yönetimine bağlı olan sözde Soruşturma Komitesi ancak üç gün geçtikten sonra, Ervin İbragimov’un kaçırılmasıyla ilgili soruşturma başlattı.

Ervin İbragimov’un akrabaları, Ervin’i eve getiren kişiye büyük meblağ ödemeye hazır olduklarını bildirdi.

2 Haziran 2016 tarihinde Ervin İbragimov’un pasaportu ve ehliyetinin Bahçesaray’da bulunduğu açıklandı. 3 Haziran 2016 tarihinde Ervin İbragimov’un kaçırıldığı gerçeğini teyit eden yeni görüntüler yayınlandı.

Kırım’ın farklı bölgelerinden insanlar, Ervin İbragimov’un anne babasına destek göstermek için her gün evinin önünde toplanıyor.

Dünya Kırım Tatar Kongresi’nin Yönetim Kurulu, üyesi Ervin İbragimov’un kayboluşu hakkında yayınladığı açıklamada, söz konusu olaydan, Kırım’ı işgali altında tutan Rusya Federasyonu’nun sorumlu olduğunu vurguladı.