Bugün Dünya Vışıvanka Günü kaydediliyor

Haberler
Anife Bilal
20 Mayıs 2021, 19:43
Anife Bilal
20 Mayıs 2021, 19:43

Bugün Dünya Vışıvanka Günü kaydediliyor. Dünya Vışıvanka Günü geleneksel olarak her yıl mayıs ayının üçüncü perşembesi kutlanıyor.

Ukrainlerin, Sovyetler Birliği zamanında giyilmesi yasak olan, bağımsızlığa kavuşulduktan sonra serbestleşen, işlemeli geleneksel kıyafetleri Vışıvanka, önemli bir sembol ve halkın hazinesi olarak kabul ediliyor. Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy sosyal medya hesabında kendi ve eşinin vışıvankalı fotoğrafını paylaşarak, “İşlemeli gömlek, bizim gururumuz, sembolümüz ve hazinemiz. Bizim gücümüz ve kimliğimiz. Vışıvanka Gününüz kutlu olsun.” ifadelerini paylaştı.

“ASLA MODASI GEÇMEZ, SONSUZ HİKAYELER ANLATIR”

Ukrayna’nın Ankara Büyükelçiliği, Dünya Vışıvanka Günü dolayısıyla mesaj yayımladı. Büyükelçilik’ten yayımlanan açıklamada şu ifadeleri kullandı:

“Kelimenin tam anlamıyla insanları milletler ve nesiller boyunca birbirine bağlar, asla modası geçmez, sonsuz hikayeler anlatır… Dünya yıldızları, sanatçılar, kraliyet ailesi arasında popüler hale gelir! Bunlar hepsi vışıvanka ile ilgili. Vışıvanka Günü’nüz kutlu olsun!”

G7 ÜLKELERİ BÜYÜKELÇİLERİNDEN KUTLAMA MESAJI

G7 ülkeleri büyükelçileri sosyal medyada vışıvankalı resimlerini paylaşarak, “Vışıvanka Günü kutlu olsun.” diye yazdı.

TÜRKİYE’NİN KIYİV BÜYÜKELÇİLİĞİNDEN VIŞIVANKA GÜNÜ KUTLAMASI

Türkiye’nin Kıyiv Büyükelçiliği, Ukraynalıların Vışıvanka Günü kutlayarak sosyal medyada paylaştığı mesajda şu ifadeleri kullandı:

Vışıvanka Günü kutlu olsun! Bugünü, vışıvanka, yani Ukraynalı dostlarımızın geleneksel, el emeği göz nuru işlemeli gömleklerini giyerek kutluyoruz.