Bugün alıkonulan Kırım Tatarlarına yöneltilen suçlamaların ayrıntıları belli oldu

Haberler
Anife Bilal
17 Şubat 2021, 16:15
Anife Bilal
17 Şubat 2021, 16:15

Rus işgalcilerin Kırım Tatarlarına uyguladığı zulüm tüm hızıyla devam ediyor. Avukatlar, işgalcilerin bu sabah düzenlediği aramaların ayrıntılarını açıkladı.

Rusya tarafından işgal edilen Kırım’ın işgalci güçleri, bu sabah çoklu baskın düzenledi. Baskınlar sonucu 6 kişi alıkonuldu. Avukatlar Lilya Gemeci ve Emil Kurbedinov, aramalarla ilgili öğrendikleri ayrıntıları açıkladı.

Krım.Realli’ye konuşan Lilya Gemeci, “Görevlilerin aramalar sırasında yaptığı açıklamalardan Ernest İbragimov, Oleg Fedorov’un terör örgütünün faaliyetlerine katılmak ile suçlandığını öğrendik. İkisine yöneltilen suçlama aynı zamanda İkinci Bahçesaray Grubu’na yöneltilen suçlamanın dayandığı cami toplantısına dayanıyor. Böylece İkinci Bahçesaray Grubuna 2 kişi daha eklenmiş oldu.” diye konuştu.

Avukat Gemeci, diğer Kırım Tatarlarının neyle suçlandığını henüz bilmediğini aktardı. 

ALIKONULANLARIN HEPSİ SİYASİ TUTSAKLARA AÇIKÇA DESTEK VEREN İNSANLAR

Evlerinde arama yapılan tüm Kırımlıların, siyasi tutsaklara destek verdiğini belirten Gemeci, “Bugün alıkonulan kişiler mahkemeler önünde düzenlenen barışçıl eylemlere katılan insanlar. Kırım’da düzenlenen çeşitli etkinliklerin organizasyonunda yer alırlardı. Şimdi ise aktif oldukları için baskıya uğradılar.” dedi.

EYUPOV’UN EVİNDE YAPILAN ARAMA KARASUBAZAR GRUBU DAVASI ÇERÇEVESİNDE DÜZENLENDİ

Müvekkili Azamat Eyupov’u ziyaret eden avukat Emil Kurbedinov, “Akmescit’teki FSB binasında alıkonulan Azamat Eyupov ile görüşebildim. O güya Karasubazar’da (Belogorsk) terör örgütünün faaliyetlerini organize etmekle suçlanıyor. Arama, mahkeme kararı açıklanan Karasubazar Grubu davası çerçevesinde yapıldı. Müvekkilim suçlamaları kabul etmediğini ve kendisine karşı uygulanan baskıların siyasi güdümlü olduğunu ifade etti.” diye aktardı.

Bununla birlikte, alıkonulan Kırım Tatarlarının yakınları, aramalar sırasında alıkonulan kişilerin Ukrayna pasaportlarına işgalcilerin el koyduğunu bildirdi.

Kırım Dayanışmasından yapılan açıklamada, Azamat Eyupov ve Yaşar Şıhametov’un bugün mahkemeye çıkarılacağı ifade edildi.

FSB KIRIM’DA TERÖR GRUBU ÜYELERİNİN GÖZALTINA ALINDIĞINI İDDİA ETTİ

Öte yandan Rusya Federal Güvenlik Servisinden (FSB) bu sabah yapılan açıklamada, Rusya’nın güneyinde ve işgal edilen Kırım’da güya Takfir wal-Hijra örgütünün üyelerinin gözaltına alındığı bildirildi. Açıklamaya göre, örgüt üyeleri Karaçay-Çerkes Cumhuriyeti, Kırım, Krasnodar ve Rostov bölgelerinde faaliyet gösteriyordu. Ayrıca açıklamada, gözaltına alınan 19 kişinin Kuzey Kafkasya’da terör eylemi düzenlemeyi planladığı ileri sürüldü.

KIRIM TATARLARININ EVLERİNE BASKIN

İşgalci güçler, 17 Şubat 2021’de sabahın erken saatlerinde bir dizi Kırım Tatarının evine baskın düzenledi. Yapılan yasa dışı aramalardan sonra işgalciler 7 kişiyi alıkoydu. Kırım’daki Rus işgal güçleri, Lenur Seydametov, Timur Yalbakov, Azamat Eyupov, Yaşar Şihametov, Abdulboriy Mahamadinov, Ernest İbragimov ve Oleg Fedorov’u alıkoydu. İşgalcilerin sonrasında Abdulboriy Mahamadaminov’u serbest bıraktığı bildirildi.