Budapeşte'de iki kota birden: Türk güreşçiler Tokyo vizesi aldı

Haberler
Ayyıldız Huri Kaptan
19 Mart 2021, 17:45
Ayyıldız Huri Kaptan
19 Mart 2021, 17:45

Budapeşte’de düzenlenen Tokyo Olimpiyatları Avrupa Kıtası Kalifikasyon Turnuvasında, Osman Göçen ve Süleyman Karadeniz rakiplerini yenerek finale yükseldi. Böylelikle iki Türk güreşçi de Tokyo vizesi almaya hak kazandı.

Macaristan’ın başkenti Budapeşte’de 18 Mart 2021 tarihinde düzenlenen Tokyo Olimpiyatları Avrupa Kıtası Kalifikasyon Turnuvasında, Osman Göçen ve Süleyman Karadeniz Ermeni ve Azerbaycanlı rakiplerini yenerek finale yükseldi. 86 Kg Osman Göçen ilk turda Ermeni rakibi Hovhannes Mkhitaryan’ı 6-0 yendi. Osman Göçen çeyrek finaldeki rakibi Azerbaycanlı Abubakr Abakarov’u (4-4)’ten son puan avantajıyla yenerek yarı finale yükseldi.

Göçen yarı finalde ise Dünya 2’ncisi Dağıstan asıllı Slovak Boris Makoev’i müthiş bir mücadele sonunda (16-6) sayı tuşuyla yenerek finale yükseldi. Göçen, böylece Tokyo Olimpiyatlarına katılma hakkı kazandı.

İKİNCİ KOTA, SÜLEYMAN KARADENİZ’DEN

Türkiye’yi 97 Kg’da temsil eden Süleyman Karadeniz ise ilk turda Macar rakibi Andras Korcsog’u (5-2) yenerek çeyrek finale yükseldi. Olimpiyat 3’üncüsü, Avrupa 2’ncisi Romen Albert Sarıtov ‘u (5-3) yendi. Yarı finalde Avrupa 2’incisi Alman Sven Thiele’yi (2-1) mağlup ederek finale yükselen Karadeniz, Tokyo Olimpiyatları kotası alan diğer bir Türk güreşçi oldu. Dünya Şampiyonasında da Taha Akgül ve Süleyman Atlı Tokyo Kotası kazanmıştı.

Grekoromende de Rıza Kayaalp ve Cenk İldem Tokyo Vizesi almıştı. Böylece şimdiye kadar 6 Türk Güreşçi Tokyo Olimpiyatlarına katılma hakkı kazanmış oldu.

65 Kg Selahattin Kılıçsallayan ilk turda Makedon rakibi Elmedin Sejfulau’yu (9-4) yendi. Kılıçsallayan, çeyrek finalde Dünya Şampiyonu Azerbaycanlı Hacı Aliyev’e yenildi. Azerbaycanlı sporcu Aliyev, finale yükseldiği için repesajda İngiliz rakibi Antony Ramm ile karşılaşacak. Rakibini yenerse 3’üncülük için Moldovalı Sacultan ile karşılaşacak.

74 Kg Soner Demirtaş 2’inci turda Avrupa Şampiyonu Belaruslu M.Khadzimuhamedov’a karşı çekişmeli geçen müsabakada şanssızca (8-7) yenildi. Güreşçi, Tokyo Olimpiyatları için Sofya’daki Kalifikasyon Müsabakalarında şansını deneyecek.