Buça'daki toplu mezardan Rus muhalif Navalnıy'ın akrabasının cesedi çıktı

Güncel
qha muhabir
19 Nisan 2022, 14:04
qha muhabir
19 Nisan 2022, 14:04

Buça’nın Rus işgalcilerden geri alınmasının ardından kasabada bulunan toplu mezarların birinden Rusya muhalefet lideri Aleksey Navalnıy’ın bir akrabası da bulundu.

BBC News Rusya Servisi’nin 18 Nisan 2022 tarihinde yayımladığı habere göre, Buça’daki toplu mezarlardaki kurbanlar arasında; Rus muhalif politikacı Aleksey Navalnıy’ın akrabası olan İlya Navalnıy’ın da olduğu ortaya çıktı. Muhalif politikacının kuzeni ve Zalissya köyü muhtarı olan Pavlo Navalnıy, BBC’ye verdiği demeçte, “İlya, Aleksey’in uzak bir akrabasıydı, büyük büyükbabaları aynıdır” ifadelerini kullandı.

2 Şubat 2021’de bir Rus mahkemesince 2 yıl 8 ay hapis cezasına çarptırılan Aleksey Navalnıy, Mart ayında dokuz yıl hapis ve 1,2 milyon ruble (11.000 doların üzerinde) para cezasına daha çarptırılmıştı.

RUS ORDUSUNUN BUÇA KATLİAMI

Rusya’nın Kıyiv bölgesinde işlediği katliamların ve işkencelerin kanıtları Ukrayna devleti tarafından toplanmaya devam ediyor. Buça Belediye Başkanı Anatoliy Fedoruk, Rus askerleri tarafından bir aydır işgal altına tutulan Buça kentinde kalan her 5 kişiden birinin öldürüldüğünü bildirdi. Ayrıca, Buça Belediye Başkanı verdiği bir röportajda Buça’da 403 sivilin Rus askerleri tarafından öldürüldüğünü bildirerek ölenlerin yüzde 80-85’inin kurşun yaralanmaları sonucu hayatını kaybettiğini aktardı. Fedoruk, “Bunlar farklı şartlar altında kasıtlı olarak kurşuna dizilen sivil insanlar.” dedi.