Bu yıl yaklaşık 15 bin milyonerin Rusya'yı terk edeceği tahmin ediliyor

Güncel
qha muhabir
15 Haziran 2022, 15:28
qha muhabir
15 Haziran 2022, 15:28

Milyonerler, Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesi ve Batı’nın yaptırımlar getirmesinin ardından yoğun bir şekilde Rusya’dan ayrılmaya başladı. Söz konusu gelişmenin, Rusya’nın gerçek durumunu gösterdiği ifade ediliyor.

Zenginlerin yurtdışına taşınmasına yardımcı olan bir şirket olan Henley & Partners tarafından 15 Haziran 2022 tarihinde yayımlanan bir rapora göre, bu yıl 2019 yılına kıyasla neredeyse üç kat daha fazla Rus milyonerin ülkeyi terk etmesi bekleniyor.

Rapora göre, Batı yaptırımlarının elitler üzerinde etkileri büyük olduğu için, Rusya’dan 2022’de milyon dolar üzerinde varlığa sahip yaklaşık 15 bin kişinin ayrılması bekleniyor; bu, Rusya’nın milyonerlerinin yaklaşık yüzde 15’ini oluşturuyor.

RUSYA’NIN GERÇEK DURUMUNU GÖSTERİYOR

Rapora veri katkısında bulunan New World Wealth şirketinin araştırma başkanı Andrew Amoils, Rusya’nın “milyonerler kaybı” yaşadığını söyledi. Servet göçü rakamlarının bir ekonominin sağlığı için çok önemli bir gösterge olduğunu belirten Amoils, bunun gibi durumların tarihte genellikle büyük ülkelerin çöküşünden önce görüldüğünü vurguladı.