Bu sefer rol icabı değil: Hollywood yıldızı yine işgalci Rus propagandasına alet olacak

Haberler
Feride Useinova
03 Nisan 2019, 20:34
Feride Useinova
03 Nisan 2019, 20:34

1985 yapımı Rocky IV filminde “İvan Drago” rolüyle tanınan ve orada rol gereği Rus propagandası için mücadele eden karaktere hayat veren ünlü Hollywood yıldızı, bu sefer gerçekten Rus propagandası için boy gösterecek.

“Komsomolskaya Pravda” gazetesinin aktardığına göre Аmerikalı sinema yıldızı Dolph Lundgren işgal altındaki Kırım’da II. Dünya Savaşını anlatan bir üçlemenin ilk filmi olan “Acimuşkay” filminde Kerç Gestapo Müdürü Günter Geldman rolünü alacak.

Film, Kerç’te 20 bin askerin ve sivillerin taş ocaklarına gönderilmesini ve yedi ay boyunca Alman askerleriyle mücadelesini anlatıyor. Lundgren’in üçlemenin ikinci filmi olan “Mask”taki rolünün ön planda olmayacağı bildirildi.

“Grifon Film” Sinema Şirketinin ve “Krımskiy Most” Yapımcı Merkezinin Genel Yapımcısı Aleksandr Belanov’un söylediğine göre film sahnelerinin birçoğu Kerç ve Akmescit’te çekilecek.

Rusların işgali meşrulaştırmasında dolaylı yoldan aracı olan Belanov, ünlü Hollywood yıldızının Kırım’a yapacağı ziyaretin Ukrayna yönetimi tarafından nasıl kabul edileceğini önemsemediğini de söyledi.

Rus basını dışında Dolph Lundgren’in işgal altındaki Kırım’da filmde rol alacağı ile ilgili hiçbir medyada bilgi yer almaması dikkatlerden kaçmadı.

ZİYARETLER UKRAYNA’DAN İZİN ALINARAK GERÇEKLEŞTİRİLMELİ

Kırım’ın Rusya tarafından işgal edilmesi ardından Ukrayna, işgal altındaki Kırım’da bulunan deniz limanları ve hava limanlarını ulaşıma kapatmıştı. İşgalciler tarafından yasa dışı olarak kullanılan söz konusu sınır kapıları üzerinden Kırım’a yapılan ziyaretler yasa dışı olarak kabul ediliyor.

Ukrayna yasalarına göre ülkenin işgal edilen bölgelerine giriş çıkışların, ancak Ukrayna’nın kontrolü altında olan kontrol noktaları üzerinden, Ukrayna yönetiminin izni alınarak gerçekleştirilmesi gerekiyor. Ukrayna’nın ilgili yasalarına uymayan yabancı vatandaşların aleyhine kişisel yaptırım uygulanarak ülkeye girişleri yasaklanıyor.