Brezilya, Rusya'nın Sputnik V aşısına onay vermedi

Haberler
Ayyıldız Huri Kaptan
18 Ocak 2021, 13:28
Ayyıldız Huri Kaptan
18 Ocak 2021, 13:28

Brezilya Sağlık Bakanlığı, yeterli güvence sağlamadığını gerekçe göstererek Rusya’nın Sputnik V aşısına onay vermediğini açıkladı. Koronavirüs salgınından en çok etkilenen ülkelerden biri olan Brezilya, Rus aşını onaylamayarak tercihini Çin aşısından yana yaptı ancak geçen hafta CoronaVac’ın etki oranını yüzde 50 olarak açıklamıştı. Brezilya, Çin’de üretilen CoronaVac ile Oxford/Astra-Zenaca aşılarına acil kullanım onayı verdi.

Brezilya Sağlık Bakanlığı, dün faz-3 denemeleri yeterli güvence sağlamadığı gerekçesiyle Rusya tarafından Kovid-19 karşı üretilen Sputnik V aşısına acil kullanım onayı vermediğini duyurdu. Brezilya Sağlık Düzenleme Kurumu Anvisa’nın açıklamasında bildirildiğine göre, 3. klinik denemelerin yeterli güvence sağlamaması ve üretimle ilgili sorunlar nedeniyle aşıya onay verilmedi.

RUSYA AŞIYI SAVUNDU: REDDEDİLDİĞİ ANLAMINA GELMEZ

Rusya Doğrudan Yatırım Fonu (RDIF) tarafından konuya dair yapılan açıklamada ise Anvisa’nın kısa süre içinde sağlanacak ek bilgiler talep ettiği belirtilerek, düzenleyici kurumlardan gelen bu tür taleplerin standart prosedür olduğu ve bunun tescil teklifinin reddedildiği anlamına gelmediği savunuldu. RDIF’ın açıklamasında, Sputnik V’in Sırbistan, Belarus, Arjantin, Bolivya, Cezayir, Venezuela, Paraguay ve Filistin tarafından onaylandığı öne çıkarıldı.

BREZİLYA’DAN ÇİN AŞISI İÇİN ACİL KULLANIM ONAYI

Brezilya’da sağlık sisteminin düzenleyici kurumu Anvisa’nın, Oxford Üniversitesi/AstraZeneca’nın ortak geliştirdiği Kovid-19 aşısına ve Çin şirketi Sinovac’ın ürettiği CoronVac’a acil kullanım onayı verdiği öğrenildi. Koronavirüs kaynaklı en yüksek can kaybına sahip ikinci ülke ve dünyada en fazla vaka sayısının görüldüğü ülkeler arasında üçüncü sırada yer alan Brezilya’da kitlesel aşılamanın başlamasının da önü açıldı. Anvisa, Pazar günü televizyondan canlı yayından iki aşıya onay verme kararı aldığını bildirdi.

BREZİLYA’DA SON DURUM

Brezilya Sağlık Bakanlığının verilerine göre, ülkede son 24 saatte 1050 kişinin hayatını kaybetmesiyle ölenlerin sayısı 209 bin 296’ya, 61 bin 567 yeni vakanın tespit edilmesiyle toplam vaka sayısı 8 milyon 455 bin 59’a yükseldi. Brezilya’nın ticaret merkezi Sao Paulo eyaleti, 1 milyon 619 bin 619 vaka ve 49 bin 885 ölümle ülkenin salgından en çok etkilenen bölgesi oldu.