Brezilya, Rusya'nın Sputnik V aşısına onay vermedi

Güncel
Ömer Cihad Kaya
27 Nisan 2021, 13:39
Ömer Cihad Kaya
27 Nisan 2021, 13:39

Koronavirüs salgınından en ağır şekilde etkilenen ülkelerden olan Brezilya’dan Rusya’nın geliştirdiği Sputnik V aşısına onay çıkmadı. Brezilya Sağlık Düzenleme Kurumu (ANVISA), Rusya’nın koronavirüs aşısının etkinlik ve güvenilirlik testlerini geçemediğini bildirdi.

Rusya’nın koronavirüs aşısı Sputnik V’ye Brezilya’dan onay çıkmadı. Ülkedeki birçok eyalet yönetiminin Rus aşısına yönelik talebini değerlendiren Brezilya Sağlık Düzenleme Kurumu, Sputnik V aşısına yetki vermedi veetkinlik konusundaki yetersizlikten dolayı ithal edilmesine karşı çıktı.

BREZİLYA, RUS AŞISINA ONAY VERMEDİ

Sputnik V aşısı, henüz ABD ve Avrupa merkezli sağlık kuruluşlarından aşı yetki onayı almadı. ANVISA Başkanı Antonio Barra Torres yaptığı açıklamada, “Milyonlarca Brezilyalının, çok zorlu bir süreçten geçtiğimiz sırada uygun güvenlik, etkinlik ve kalite testlerinden geçirilmemiş bir ürünle karşı karşıya kalmalarına asla izin vermeyeceğiz” ifadelerini kullandı.

Öte yandan, Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı tarafından, dün Rus aşısı Sputnik V aşısının Türkiye’de üretilmesi için anlaşma sağlandığı bildirilmişti.