Bosna Savaşı döneminde yıkılmıştı: Alaca Camii ibadete açıldı

Güncel
Mehmet Berk Yaltırık
04 Mayıs 2019, 18:21
Mehmet Berk Yaltırık
04 Mayıs 2019, 18:21

Bosna’daki savaşta (1992-1995) temellerine kadar yıkılan ve Türkiye Vakıflar Genel Müdürlüğünün desteğiyle yeniden inşası tamamlanan tarihi Alaca Camii ibadete açıldı.

4 Mayıs 2019 tarihinde gerçekleştirilen açılış töreni için Bosna Hersek’in çeşitli yerlerinden on binlerce Müslüman, caminin bulunduğu Foça şehrine geldi.

Sırplar tarafından 1992 yılında savaşın başlarında Osmanlı sembolü olarak görülerek kepçelerle yıkılan ve sadece temel taşlarından bazıları kalan Alaca Caminin açılış töreni Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başladı.

TÖRENE KÜLTÜR VE TURİZM BAKANI ERSOY KATILDI

Vakıflar Genel Müdürlüğü ve Bosna Hersek İslam Birliği Vakıflar İdaresinin iş birliğiyle rekonstrüksiyonu tamamlanmış olup “Bosna’nın incisi” olarak tanımlanan, diğer adı da Hasan Nazır olan caminin açılış törenine; Türkiye Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Serdar Çam, Vakıflar Genel Müdür Adnan Ertem, Türkiye Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Burhan İşliyen, Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konsey Üyesi Şefik Caferoviç, Halklar Meclisi Başkanı Bakir İzetbegoviç, Bakanlar Konseyi Başkanı Denis Zvizdic, Türkiye’nin Saraybosna Büyükelçisi Haldun Koç, ABD’nin Saraybosna Büyükelçisi Eric Nelson, Foça Belediye Başkanı Radisav Maşiç, TİKA (Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı) Başkan Vekili Serkan Kayalar ve Bosna Hersek İslam Birliği Başkanı Husein Kavazovic katıldı.

İNŞA İÇİN CAMİNİN ÖZGÜN TAŞLARININ ÇIKARILDIĞI TAŞ OCAĞI KULLANILDI

Kültür ve Turizm Bakanı Ersoy yaptığı konuşmada Osmanlı mimarisinin önemli örneklerinden biri olan Alaca Camii’nin, coğrafyanın kültürel dokusunu yansıtan bir eser kimliği taşıdığına söyleyerek bu nedenle Bosna Savaşı döneminde temellerine kadar tahrip edilerek taşlarının Çehotina Nehri’ne atıldığını hatırlattı.

Alaca Camii’nin aslına uygun şekilde yeniden inşa edilebilmesi için kurumların çok ciddi şekilde çalıştığını söyleyen Bakan Ersoy, yapının özgün taşlarının çıkarıldığı savaş sonrasında tamamen kapanan taş ocağının yeniden açılarak aynı nitelikteki taşların buradan çıkartılarak geleneksel yapım teknikleriyle cami, türbe ve şadırvanın yeniden inşa edildiğini belirtti.

OSMANLI DÖNEMİNDEN KALMA MEZARLIK DÜZENLENDİ

Vakıflar Genel Müdürü Adnan Ertem tören sırasında yaptığı konuşmada rekonstrüksiyon (yeniden inşa) sırasında imamevinin yeniden yapıldığını, çevrede bulunan mezarların da düzenlendiğini belirten bildirdi.

Ertem, Vakıflar Genel Müdürlüğü ve Bosna Hersek İslam Birliği Vakıflar İdaresinin iş birliğiyle rekonstrüksiyonu tamamlanmasıyla ilgili olarak Türkiye’nin sınırları ötesinde, ecdat yadigarı bir vakıf eserini ayağa kaldırmanın heyecanını yaşadıklarını ifade etti.

Yüklenici firmaya, Vakıflar Genel Müdürlüğü çalışanlarına ve diğer emeği geçenlere teşekkür eden Ertem, anlayışı ve katkılarına binaen Foça Belediye Başkanı ve şehir halkına da teşekkürlerini sundu. Ayrıca Türkiye’nin Saraybosna Büyükelçisi Haldun Koç’a, Bosna Hersek İslam Birliği Başkanı Husein Kavazovic’e ve Bosna Hersek İslam Birliği Vakıflar Müdürü Senaid Zaimoviç’e de teşekkürlerini bildirdi.

DİYANET İŞLERİ BAŞKAN YARDIMCISI İŞLİYEN DUA ETTİ

Bosna Hersekli ilahi sanatçıları ilahiler okuduğu törende, açılış konuşmalarının ardından Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Burhan İşliyen tarafından dua edildi.

Çift müezzinle “mukabele ezanı” okunduktan sonra açılış kurdelesinin kesilmesinin akabinde caminin kapısını, 1992’de yıkılan caminin minaresinin düştüğü evde yaşayan ve oğullarını şehit veren aile açtı. Camiye giren cemaat öğle namazını eda etti.