Bosna Kasabı Sırp General Ratko Mladiç'in son mahkemesi

Güncel
Aybala Polat
26 Ağustos 2020, 18:23
Aybala Polat
26 Ağustos 2020, 18:23

Ratko Mladiç, 1992-1995 Bosna savaşında binlerce sivil Boşnak Müslümanın öldürülmesinin en önemli sorumlularından biri olarak yargılanmış ve 2017’de mahkeme Mladiç’in ömür boyu hapis cezasına çarptırılmasına karar vermişti. Sırp komutanın soykırım suçuna itiraz davası, Hollanda’nın Lahey kentindeki Birleşmiş Milletler (BM) Uluslararası Ceza Mahkemesinde bugün sona eriyor.

İki gün süren duruşma, koronavirüs salgını nedeniyle ertelenmişti. Mladiç, Lahey’de mahkemeye çevrimiçi bağlanan hakimlere son savunmasını yaparak Bosna Soykırımına dair yasalar önünde son sözlerini söylemiş olacak.

Ratko Mladiç

RATKO MLADİÇ: TÜRKLERDEN İNTİKAM ALMAMIZIN VAKTİ GELDİ!

Ratko Mladiç, Srebrenitsa katliamı öncesinde söylediği, “İşte 11 Temmuz 1995’te Sırp şehri Srebrenitsa’dayız. Büyük bir Sırp bayramı arifesinde iken bu şehri Sırp milletine armağan ediyoruz. Nihayet, yeniçerilere karşı ayaklanmasından sonra bu toprakta Türklerden intikam almamızın vakti geldi.” sözleri ile yaptığı katliama tarihi bir intikam görüntüsü vermişti.

Mladiç, 5 yıl süren yargılamanın ardından, 11 ayrı suçtan yargılandı ve 10 suçlamadan hüküm giydi. Mladiç, Saraybosna’nın bombalanması ve kuşatma altına alınması ile birlikte 10 bin kişinin hayatını kaybetmesi, Bosna’daki kent ve köylerde Müslümanlara yönelik etnik temizleme suçlarının işlenmesi, 1995 yılında Srebrenitsa’da 8 bin sivil Müslüman erkek ve çocuğun katledilmesi ve savaş suçu işlenmesi, NATO’nun havadan müdahalesini engellemek için Birleşmiş Milletler personelinin rehin alınması gibi suçlardan hüküm giydi.  İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra Avrupa’da yaşanan en büyük katliam olan Bosna Savaşı’nda toplam 100 binden fazla kişi öldürüldü.  

KARACİÇ İLE BİRLİKTE SAVAŞ SUÇU İŞLEDİLER

Uluslararası Ceza Mahkemesi tarafından 40 yıl hapse mahkum edilen Bosnalı Sırpların eski lideri Radovan Karaciç ile birlikte Mladiç’e, aralarında Srebrenitsa’da 8 binden fazla erkek ve çocuğun katledilmesi, yüzlerce kadına tecavüz edilmesi gibi birçok savaş suçu yöneltilmişti.

MAHKEME SAVAŞ SUÇLARI İLE İLGİLİ KANIT TOPLADI

Toplam 161 kişiyi yargılayan mahkeme, Bosna Savaşı’nda yer alan Balkan uluslarından 83 kişiyi savaş suçlusunu olarak mahkum etti. Suçlulardan 56 kişi cezasını çekerken, 19 kişi beraat etti. Eski Sırp lider Slobodan Miloşeviç ile beraber yedi kişi de yargılama sürecinde hayatını kaybetti. Mahkeme bu süre içerisinde; sivillere karşı işlenen cinayet, köleleştirme, yerinden etme, işkence ve tecavüz ve geniş çaplı katliamlar hakkında oldukça detaylı bir çalışma yaparak pek çok kanıt topladı.

SON KARAR VERİLECEK

16 yıl boyunca tutuklama istemiyle aranan ve 26 Mayıs 2011 günü Sırp istihbaratı tarafından yakalanan Mladiç, 22 Kasım 2017’de hüküm giydi. Sürekli olarak suçsuz olduğunu söyleyen 78 yaşındaki Mladiç hakkında, temyiz davası sonucunda son karar verilecek.

SREBRENİTSA KATLİAMI

Srebrenitsa Katliamı, 25 yıl önce Radovan Karaciç’in emri ile Ratko Mladiç’in uyguladığı askeri bir operasyonla yapıldı. 13-18 Temmuz tarihleri arasında en az 8 bin 372 Boşnak insanlık dışı yöntemlerle katledildi. Srebrenitsa’da şu ana kadar 6 bin 500 kurbanın kimlikleri tespit edilebildi. Bu yıl kimlikleri tespit edilen 36 kurban daha Potacari Mezarlığı’na defnedildi.

Bosnalı Sırpların uzun süren kuşatmasına dayanamayarak Temmuz 1995’de düşen Srebrenitsa’dan kaçan sivil binlerce erkek, kadın ve çocuk, Srebrenitsa’nın hemen dışında Potocari’de Hollandalı askerlerin denetimindeki güvenli bölge kabul edilen BM barış gücü karargahına sığınmışlardı. Burada güvende olacaklarını düşünüyorlardı. Ancak kampa saldıran Sırp ordusuna karşı dayanma gücü olmayan Hollandalı barış gücü askerleri komutanlarının emri ile kapıları açarak sivil halkı Sırp ordusuna teslim etti. BM kuvvetleri böylece, insanlık tarihine kara bir leke olarak geçen Boşnak Soykırımına sebep oldu.   

Srebrenitsa