Borrell ve Blinken, Ukrayna'daki son gelişmeleri görüştü

Haberler
Anife Bilal
14 Nisan 2021, 11:41
Anife Bilal
14 Nisan 2021, 11:41

Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell ile ABD Dışişleri Bakanı Anthony Blinken, Ukrayna’daki son gelişmeleri görüştü. Taraflar, Rusya’nın Ukrayna sınırları boyunca ve işgal altındaki Kırım’daki askeri varlığı artırması ile ilgili duydukları kaygılarını ifade etti.

AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell ile Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Dışişleri Bakanı Anthony Blinken, 13 Nisan 2021 tarihinde yaptıkları görüşmede, Rusya’nın Ukrayna yakınlarında ve işgal altında bulunan Kırım’daki artan askeri hareketliliğini konusunu ele aldı. AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Servisinden yapılan açıklamada, “AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Borrell  ve ABD Dışişleri Bakanı Blinken Ukrayna’daki son gelişmeleri görüşerek Rus askeri varlığının Ukrayna sınırları boyunca ve işgal altındaki Kırım’da büyük ölçüde artırılması dolayısıyla duydukları derin kaygıyı dile getirdi.” ifadeleri kullandı.

BLİNKEN, UKRAYNALI MEVKİDAŞI KULEBA İLE GÖRÜŞTÜ

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, dün Ukraynalı mevkidaşı Dmıtro Kuleba ile Brüksel’de bir araya geldi. Blinken, Ukraynalı mevkidaşı Kuleba’ya bir kez daha, Rusya’nın artan saldırganlığı karşısında ABD’nin Ukrayna’ya tam destek verdiğini ifade etti.

G-7 ÜLKELERİNDEN RUSYA’YA ASKERİ HAREKETLİLİĞE SON VERME ÇAĞRISI

Daha önce dünyanın en büyük 7 ekonomisinin oluşturduğu G-7 ülkeleri dışişleri bakanlarının Ukrayna sınırındaki Rus askeri kuvvetlerinin hareketliliği ile ilgili yaptıkları ortak açıklamada, “Önceden haber verilmeksizin gerçekleştirilen bu büyük ölçekli askeri hareketlilik; tehdit edici ve istikrarsızlaştırıcı bir faaliyettir.” denildi.