Boris Johnson, Birleşik Krallık'ın yeni başbakanı

Güncel
Mehmet Berk Yaltırık
23 Temmuz 2019, 15:29
Mehmet Berk Yaltırık
23 Temmuz 2019, 15:29

Birleşik Krallık’ta eski Dışişleri Bakanı ve Londra Belediye Başkanı Boris Johnson, iktidardaki Muhafazakar Parti’nin lideri olarak seçildi. Johnson 24 Temmuz 2019’da Kraliçe 2. Elizabeth tarafından hükûmeti kurmakla görevlendirilerek Birleşik Krallık’ın yeni başbakanı olacak.

Osmanlı Devleti’nin son döneminde Dahiliye Nazırlığı yapmış olan Ali Kemal’in torunu olan Boris Johnson, Başbakan Theresa May’in görevi bırakma kararının akabinde Muhafazakar Parti’nin meclis grubunda yapılan oylamalarda birinci çıkmıştı.

Söz konusu oylamalarda ilk iki sırada yer alan Johnson ve Dışişleri Bakanı Jeremy Hunt arasındaki seçimi Muhafazakar Parti’nin takribi 160 bin üyesi yaptı. Johnson 92,153 oy alırken Hunt ise 46,656 oy alabildi.

Theresa May’in 24 Temmuz 2019’da Avam Kamarası’ndaki oturumun ardından Kraliçe 2. Elizabeth’e istifasını vereceği, kraliçenin de Boris Johnson’ı Buckingham Sarayı’na çağırarak hükûmeti kurmakla görevlendireceği bildirildi. Böylece Johnson bakanlarını seçmeye başlayacak, ayrıca Birleşik Krallık’ın nükleer silahlarının şifrelerini de öğrenecek.

Johnson’ın Birleşik Krallık’ın 31 Ekim 2019’da anlaşma olsun olması Avrupa Birliği’nden çıkmasında kararlı olduğu biliniyor. Nitekim bakanlarının da bu politikayı kabul etmeleri gerektiğini dile getirmişti.