Bolivya'da protestolar sürüyor: Devlet Başkanı Morales'ten halka çağrı

09 Kasım 2019, 11:34

Bolivya’da seçimlerde hile yapıldığı iddiasıyla patlak veren sokak gösterileri devam ediyor. Bazı polislerin de hükûmet karşıtı protestoculara katıldığı iddia edildi.

Ülkede seçimlerde hile olduğunu dile getiren muhaliflere karşı olarak Devlet Başkanı Morales destekçilerinin de protesto düzenlediği, bazen taraflar arasında taşlı sopalı kavgaların, çatışmaların çıktığı kaydediliyor. Bolivya, 20 Ekim 2019’daki seçimlerde Evo Morales’in yüzde 47,8 oyla ilk turda galibiyetinin ilan etmesinin akabinde protestolarla çalkalanıyor.

Bolivya medyası Sucre, Santa Cruz ve Cochabamba şehirlerinde bazı polislerin, Devlet Başkanı Evo Morales aleyhine gösteri düzenleyen protestocuların saflarına katıldığını aktardı.

DEVLET BAŞKANI MORALES’TEN DEMOKRASİYİ KORUMA ÇAĞRISI

Devlet Başkanı Evo Morales, 8 Kasım 2019 tarihinde sosyal medya hesabından halka çağrıda bulunarak şiddet yanlısı gruplarca tehdit edilen demokrasiyi savunmalarını istedi. Uluslararası kamuoyuna da seslenerek hukuk devletine yönelik bir darbenin gerçekleştiğini söyleyen Morales, halkı demokrasiyi ve anayasayı korumaya çağırdı.

Bolivya’nın başkenti La Paz’da düzenlediği basın toplantısında açıklama yapan Bolivya İçişleri Bakanı Carlos Romero Bonifaz, eylemcilere sakin olmaları çağrısında bulunarak sosyal medyadaki gerçek olmayan paylaşımlara dikkat çekti. Bakan protestolara katılan polislere yönelik herhangi bir operasyon düzenlenmeyeceğini de belirtti.

Söz konusu polislerle ilgili olarak Savunma Bakanı Javier Zabaleta, protestocu polislere karşı askeri tedbirlere başvurulmayacağını, bunlara yine polis gücüyle müdahale edileceğini söyledi.

Bolivya
Bolivya olayları
Bolivya protestoları
Evo Morales
protesto
Bunlara da bakın: