Boğulmak istenen kültür direniyor: Kazan’da Tatar dili için tek kişilik eylemler

Haberler
E. K.
10 Nisan 2019, 15:42
E. K.
10 Nisan 2019, 15:42

Rusya’ya bağlı Tataristan Cumhuriyeti’nin başkenti Kazan’ın merkezinde Tatar Toplum Merkezi aktivistleri, Tatar dili için tek kişilik eylemler düzenliyorlar.

İdel.Hakikat sitesinin haberine göre aktivistler, yönetimden Tatar dilini ve milli eğitimi korumasını ve Tataristan’da Tatar Milli Üniversitesinin açılmasını talep ediyor.

Bunun yanı sıra Tatar Toplum Merkezi aktivistleri, 14 Nisan tarihinde Kazan’da Tatar dili, kültürü, milli eğitim ve Tatar halkının devletçiliğine destek amacıyla miting düzenlemeyi de planlıyor. Miting şehirdeki Tinçurin parkında yapılacak.

RUSYA’DA ANA DİLLERİ YOK ETMEYE YÖNELİK YASA KABUL EDİLDİ

Bilindiği üzere, Rusya’nın yasama organı olan Duma 25 Temmuz 2018’de anadil eğitimini zorunlu olmaktan çıkarmıştı.

Kabul edilen kanuna göre, Rus olmayan tüm etnik dillerin eğitimini güvence altına alan hüküm tümden kaldırıldı. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, daha önce anadil eğitimi konusunda etnik Rus halkın talepleri doğrultusunda hareket edileceğini ifade etmişti.

TATARCAYA TARİHİ İHANET

Söz konusu kanun kabul edilmeden önce 2017 yılında Tataristan’da ilk ve ortaöğretimde 6 saatlik zorunlu Tatarca dersleri 2 saatlik seçmeli derse dönüştürülmüş bunun da Tatarca olması zorunlu olmaktan çıkartılmıştı.

Ayrıca, ana okullarındaki zorunlu Tatarca derslerinin de kaldırılması kararı verildi. Tataristan sözde özerk bir cumhuriyet olmasına rağmen, Moskova tarafından vatandaşlarına, hiçbir temel hak ve özgürlükler tanınmıyor, iktisadi ve kültürel olarak sömürülmeye devam ediliyor.