Bodnar: Rusya, işgal altındaki Kırım'da oylama düzenlediği için cezalandırılacak

29 Haziran 2020, 19:13

Ukrayna Dışişleri Bakanı Yardımcısı Vasıl Bodnar, işgal edilen Kırım’da yasa dışı bir şekilde anayasa değişikliği referandumu düzenleyen Rusya’nın, bu fiilleriyle ilgili siyasi ve hukuki sonuçlara katlanacağını kaydetti.

“PUTİN İKTİDARININ UZATILMASI, RUSYA’NIN SALDIRGAN SİYASETİNİN DEVAM ETMESİ DEMEKTİR”

İnterfax Ukrayna’ya konuşan Vasıl Bodnar, “Ukrayna’ya ait Kırım topraklarında oylama organize edilmesi ve Rusya nüfus cüzdanlarına yasa dışı yollarla sahip olanların seçimlerde oy kullanmasının sağlanması Rusya için siyasi ve hukuki sonuçlara yol açacak. Uluslararası toplum, buna uygun bir şekilde karşı koymak için, Rusya’nın işgal edilen yarımadada düzenlediği yasa dışı oylamayla ilgili geniş bir yaptırım yelpazesine sahiptir. Putin’in iktidarda kalma süresinin uzatılması; Rusya’nın saldırgan siyasetinin devam etmesi demektir ve dünya bu gerçeği anlamalıdır.” dedi.

Vasıl Bodnar, Ukrayna’nın birçok müttefikinin Rusya’ya uygulanan yaptırımları artırmayı kabul edebileceğini ifade etti.

Daha önce Ukrayna Dışişleri Bakanlığı, Rus yönetiminin işgal edilen Kırım’da anayasa değişikliği referandumu düzenlemesini ve yasa dışı olarak Rus vatandaşlığı alan Donbas sakinlerine referandumda oy kullandırılmasını kınamıştı.


anayasa referandumu
İşgal Altındaki Kırım
Rusya
Ukrayna
Bunlara da bakın: