Ukrayna Büyükelçisi Bodnar'dan, Ukrayna-Türkiye ortaklığını hedef alan çarpıtmalara dair açıklama

Güncel
Mehmet Berk Yaltırık
02 Mayıs 2022, 17:57
Mehmet Berk Yaltırık
02 Mayıs 2022, 17:57

Ukrayna’nın Ankara Büyükelçisi Bodnar, Rus propagandasının son zamanlarda Ukrayna-Türkiye statejik ortaklığına yönelik çarpıtmalarına ilişkin açıklama yaptı. Bodnar açıklamasında, Ukraynalı idarecilerin açıklamalarından cımbızlanmış ifadelerin söz konusu ortaklığa gölge düşüremeyeceğini vurguladı.

Son günlerde Rus propagandasının Ukrayna-Türkiye statejik ortaklığını hedef alan hamlelerine ilişkin Ukrayna’dan açıklama geldi. Ukrayna’nın Ankara Büyükelçisi Bodnar, bugün açıklama yaparak medya üzerinden Ukrayna yönetiminin beyanatlarından kasıtlı olarak cımbızlanan cümlelere dikkat çekti.

Bu tür çabaların Ukrayna-Türkiye ilişkilerini etkileyemeyeceğini vurgulayan Büyükelçi Bodnar, “Ukrayna yönetiminin kamuoyuna yaptığı açıklamaların içeriğinden koparılmış bazı kısımları kasıtlı olarak yazma çabaları Ukrayna-Türkiye stratejik ortaklığına gölge düşüremez” diye kaydetti.

Büyükelçi Bodnar iki devlet arasındaki görüşmelere de değinerek, “Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a Ukrayna’ya siyasi desteği için minnettar ve Ukrayna’ya yönelik Rus saldırganlığının son bulması ve kalıcı barışın temin edilmesi konusunda Türk devleti liderinin çabalarını takdir ediyor. Türkiye Cumhurbaşkanı Başdanışmanı İbrahim Kalın’ın başkanlığındaki Türk heyetinin geçenlerde Kyiv’e gerçekleştirdiği ziyaret kapsamında yapılan başarılı müzakereler bunun örneğini teşkil etti.” dedi.

“TÜRK HALKINA HAS İYİLİK VE YÜKSEK MANEVİ DEĞERLERİN ÜSTÜN OLDUĞU RAMAZAN BAYRAMININ MÜBAREK GÜNLERİNDE, CEFAKAR UKRAYNA TOPRAKLARINA BARIŞIN BİR AN ÖNCE GERİ DÖNMESİNİ DİLİYORUM”

Büyükelçi Bodnar açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Türkiye’nin savaşta olan Ukrayna’ya insani yardımı, Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik savaşından dolayı evlerini terk etmek zorunda kalan yetim çocuklar ile birlikte ülkemizin diğer vatandaşlarını kabulü son derece değerlidir. Her iki dost devlet küresel güvenlik sisteminin pekiştirilmesi, ikili ticaretin her taraflı geliştirilmesi ve Ukrayna’nın yeniden yapılanması için yoğun etkileşim konusunda aynı yaklaşıma sahipler.

Aynı zamanda Rusya’nın Ukrayna’da yapmaya devam ettiği cinayetler, suçlar ve yıkımlar kapsamında Ukrayna toplumunun igalci devlet ile ilgili paylaşılan bilgilere son derece duygusal tepki verdiğini anlamak gerekiyor. Türk halkına has iyilik ve yüksek manevi değerlerin üstün olduğu Ramazan Bayramının mübarek günlerinde cefakar Ukrayna topraklarına barışın bir an önce geri dönmesini diliyorum.”