Böbrek yetmezliği olan siyasi tutsak Gafarov'un durumu ciddiyetini koruyor

26 Eylül 2019, 13:10

Rusya tarafından işgal edilen Kırım’da Kırım Tatarlarına baskı uygulamak amacıyla kurgulanan sözde “Hizb-ut Tahrir Davası” kapsamında tutuklu bulunan Cemil Gafarov’un eşi Raziye Gafarova, eşine gerekli olan tıbbi yardımı, mahkeme aracılığıyla sağladığını bildirdi. 

CEMİL GAFAROV KRONİK BÖBREK YETMEZLİĞİ HASTASI!

Gafarova, eşinin; kronik böbrek yetmezliği (4.aşama) hastası olduğunu ve cezaevinde bulunduğu süreçte birkaç defa fenalaştığını bildirdi.

Kırım Dayanışmasına açıklama yapan Raziye Gafarova, “Evde yıllardır uyguladığımız proteinsiz diyete ihtiyacı var. Belli bir diyete göre yaşaması gerekiyor, kendisine gereken ilaçları alıyor, yılda bir iki defa tedavi için hastaneye yatırıyorduk” ifadelerini kullandı.

Gafarova’nın aktardığına göre, gereken ilaçların ve tıbbi yardımın verilmesi mahkemeye başvurusu sonrası sağlandı.

“EŞİMİN TESTLERİ YANLIŞ YAPILIYORMUŞ”

Gafarova, konuyla ilgili, “Şimdi ilaçlar kabul ediliyor, çünkü biz, iki defa cezaevine ve yönetiminin ilaçları sağlaması için başvuruda bulunduk…İki defa Rostov-na-Donu’daki hastanelerden birine götürülüp muayene edildi.  Hastanede yatağa kelepçelerle bağlı olduğu halde, onlarca silahlı güvenlik eşliğinde tutuluyordu. Avukatın söylediğine göre, eşimin testleri yanlış yapılıyormuş. Kan sabahtan değil, öğlen yemekten sonra alınıyordu…Kısacası, bütün tanıları doğrulandı ve eşim yeniden cezaevine götürüldü” dedi.

“KANI TEMİZLEMEK ÇOK ÖNEMLİ”

Gafarova, ayrıca eşinin durumunun kötüye gittiğini ve kanın temizlenmesinin çok önemli olduğunu da aktararak, “Bu hastalığın dördüncü aşaması beşinci aşamaya çok yakın. Kanı temizlemek çok önemli aksi halde kana karışan idrar vücudu zehirleyebilir” ifadelerini kullandı.

Öte yandan, Raziye Gafarova, eşinin suçlu olmadığını ve hiçbir zaman bir terörist olmadığını ispat etmeye çalışacağını bildirdi. Siyasi tutsağın eşi, bu olaya kayıtsız kalmayan herkese teşekkürlerini iletti.

İŞGALCİLERİN TOPLU BASKINI

Rus işgali altında bulunan Kırım’da işgalcilerin Kırım Tatar halkına baskı uygulamak amacıyla uydurduğu sözde “Hizb-ut Tahrir” davası çerçevesinde 27 Mart 2019 tarihinde, en az 25 Kırım Tatar ailesinin evine toplu baskın düzenlendi.

Baskın sonucunda 20 Kırım Tatarı gözaltına alındı. Ayrıca, evlerinde arama yapılan soydaşlarını desteklemek için evlerin yakınına gelen iki aktivist gözaltına alındı. Bunlardan birine 5 gün hapis cezası, diğerine ise 500 ruble para cezası verildi.

28 Mart tarihinde ise Rus işgalcilerin, bir gün önce Kırım’da Kırım Tatarlarının evlerine düzenledikleri toplu baskınlar sırasında yerlerini tespit edemediği 4 Kırım Tatarından 3’ü; Remzi Bekirov, Osman Arifmemetov ve Vladlen Abdulkadırov Rusya’nın Rostov-na-Donu şehrinde gözaltına alındı. Dördüncü kayıp Kırım Tatarı Edem Yayaçikov’un da daha sonra gözaltına alındığı bildirildi. Kırım’ın sözde Kievskiy Bölge Mahkemesi, işgalcilerce 27 Mart tarihindeki baskınlar çerçevesinde alıkonulan Kırım Tatarları hakkında 15 Mayıs tarihine kadar tutukluluk kararı verdi.

Ukrayna Parlamentosu İnsan Hakları Yetkilisi (Ombudsman) Lyudmila Denisova, 30 Mart’ta yaptığı açıklamada işgalcilerce rehin alınan 23 Kırım Tatarının Rostov bölgesinde bulunduğunu bildirdi.

Cemil Gafarov, Akim Bekirov, Farhad Bazarov, Enver Ametov, Riza İzzetov, Bilal Adilov, Mecit Abdurahmanov, Tofik Abdulgaziyev, Alim Karimov, İzet Abdullayev, Asan Yanikov, Server Gaziyev, Rüstem Seythalilov, Rüstem Şeyhaliyev, Şaban Ümerov, Ruslan Süleymenov, Yaşar Muedinov, Seyran Murtaza, Erfan Osmanov, Seytveli Seytabdiyev 27 Mart 2019’da alıkonuldu; Vladlen Abdulkadırov, Osman Arifmemetov, Remzi Bekirov 28 Mart 2019’da alıkonuldu, Raim Ayvazov 16 Mart 2019’da, Eskender Süleymanov ise 10 Haziran 2019’da alıkonuldular.

cemil gafarov
SİYASİ TUTSAK
Bunlara da bakın: