BMGK, İdlip gündemiyle olağanüstü toplandı

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
29 Şubat 2020, 10:39
Ayyıldız Huri Kaptan
29 Şubat 2020, 10:39

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) çağrı üzerine Suriye’nin kuzeybatısında, İdlip’te artan gerginliği görüşmek üzere acil toplandı.

İdlip’te artan gerginliği görüşmek üzere, ABD, Birleşik Krallık, Almanya, Fransa, Belçika, Estonya ve Dominik Cumhuriyeti acil toplantı talebinde bulunmuştu. 

Türkiye’nin BM Daimi Temsilcisi Feridun Sinirlioğlu, İdlip’te artan gerginliği görüşmek üzere acil toplanan BM Güvenlik Konseyi’nde konuştu. Türkiye’nin Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcisi Feridun Sinirlioğlu, “Türkiye savaş istemiyor ancak güvenliği tehdit altında olduğunda buna karşılık verecektir.” dedi.

Sinirloğlu, İdlip’te 33 Türk askerinin hayatını kaybettiği hava saldırılarının düzenlendiği sırada, radar görüntülerinde rejim ve Rus uçaklarının ”kol uçuşu” yaptığını söyledi.

“TÜRK KUVVETLERİ YALNIZDI VE KASITLI HEDEF ALINDI”

Sinirlioğlu, ”Türk kuvvetleri o bölgede yalnızdı ve kasıtlı hedef alındı.” dedi.

Sinirlioğlu, Türk konvoyunun nerede olduğuna dair öncesinden Rus güçleri ile yazılı bir şekilde koordinasyon yapılması ve ilk saldırının ardından derhal uyarıda bulunulmasına rağmen hava saldırılarının devam ettiğini, yaralı askerler için gönderilen ambulansların bile hedef alındığını söyledi.

Türkiye’nin Rusya ile diyaloğa devam ettiğini ve hatta bu alçakça saldırının gerçekleştiği gün Rusya’dan bir delegasyonun Ankara’da olduğunu kaydeden Sinirlioğlu, ”Rus tarafına bir kez daha gözlem noktalarımızı terk etmeyeceğimizi ve askeri takviyelere devam edeceğimizi ilettik.” dedi.

“TÜRK ASKERLERİ SİVİLLERİN HAYATI İÇİN KENDİ HAYATINI FEDA ETTİ”

Sinirlioğlu, konuşmasına şu sözlerle devam etti:

”Şunu herkesin net bir şekilde anlaması gerek; askerlerimiz İdlip’teki sivillerin hayatlarını kurtarmak için kendi hayatlarını feda etti. Türkiye’nin İdlip’teki varlığı insani yardımların sürdürülmesinin de tek garantisi. Rejim ve destekçileri Türkiye’yi kirli bir savaşa sürüklemek istiyor. Türkiye savaş istemiyor ama güvenliği tehdit edilirse de güç kullanmakta tereddüt etmeyecek. Herhangi bir provokasyon ya da tacize de hiç şüphesiz karşılık verecek.

“BU DOĞRU İLE YANLIŞ ARASINDA BİR MÜCADELE”

Sinirlioğlu, Türkiye’nin doğrudan askeri bir çatışmadan kaçınmak için maksimum itidal gösterdiğini aktararak şöyle kaydetti:

”Bu doğru ile yanlış arasında bir mücadele ve Türkiye tüm bu çabaları, çoğu kadın ve çocuk milyonlarca sivili korumak için uluslararası toplum adına üstleniyor. Hepiniz bitmez tükenmez çabalarımız için bize teşekkür ediyorsunuz ama sizden istediğimiz minnettarlık değil, bu sorumluluğu paylaşmanız. Milyonlarca sivilin kaderi bizim ortak sorumluluğumuz. Bu konseyin artık yeter deme ve rejimin savaş suçlarına ve uluslararası barış ve güvenliği doğrudan tehdit eden pervasız davranışlarına son verme vakti geldi.”

ABD’NİN BM DAİMİ TEMSİLCİSİ: “BU BARBARCA SALDIRILARA CEVAP VERMEK TÜRKİYE’NİN SAVUNMA HAKKI”

ABD’nin BM Daimi Temsilcisi Kelly Craft da, Türk askerine saldırıyı kınadı.

Craft, “Bu barbarca saldırılara cevap vermesi, Türkiye’nin kendini savunma hakkıdır” dedi.

Birleşik Krallık BM Daimi Temsilci Yardımcısı Büyükelçi Jonathan Allen da, “33 Türk askerinin hayatını kaybettiğini öğrenince dehşete kapıldık. Türk askerine saldırıyı kınıyoruz” diyerek, Türkiye ile dayanışma içinde olduklarını belirtti.

Rusya ve Çin temsilcileri hariç, tüm ülkeler Türkiye’ye destek verdi. 

SURİYE-RUSYA CEPHESİNDEN TÜRK ASKERİNE HAİN SALDIRI!

Türk ordusunun Suriye’nin İdlib bölgesindeki gözlem noktalarına ve ve bölgede bulunan bir tabura 27 Şubat 2017’de Rusya ve Suriye tarafından hava saldırı düzenlendi. Resmi açıklamaya göre şu ana kadar 33 Mehmetçik şehit oldu. Ankara’da Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın başkanlığında acil güvenlik toplantısı gerçekleştirildi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, İdlib’de gerçekleşen hain saldırının ardından NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ile görüştü.

RUSYA’DAN TÜRKİYE’YE SUÇLAMA

Saldırının müsebiblerinden Rusya tarafından ise Türkiye’ye yönelik suçlamalar gelmeye başladı. Türkiye’nin Soçi mutabakatını ihlal ettiği öne sürülürken, Rus porpaganda medyası ise Türkiye’nin şehit edilen iki asker için intikam hazırlığında olduğu iddia edilerek, Türk askerine yapılan saldırıya karşı zemin hazırlanmaya başlandı. Ayrıca Türk ordusuna ait bir İHA’nın düşürüldüğüne de yer verildi.