BM'de terör örgütü YPG/PKK skandalı!

Güncel
_QHA Ankara
02 Temmuz 2019, 15:14
_QHA Ankara
02 Temmuz 2019, 15:14

Birleşmiş Milletler (BM), terör örgütü YPG/PKK ile “bünyesindeki çocuk savaşçıları bırakması” için resmi törenle bir anlaşma imzaladı. Olaya Dışişlerinden yanıt gecikmedi.

BM Genel Sekreterinin silahlı çatışmalarda çocuklar konusundaki özel temsilcisi Virginia Gamba, 29 Haziran’da BM Cenevre ofisinde bir araya geldiği SDG çatısı altında yapılanan terör örgütü YPG/PKK üyesi Mazlum Abdi ile örgütün “bünyesindeki çocuk savaşçıları bırakması için” eylem planına resmi törenle imza attı.

BM İLE TERÖR ÖRGÜTÜ ARASINDA AYLARDIR SÜREN İSTİŞARELER…

BM’den yapılan açıklamada, “SDG’nin, bu anlaşma ile çocukları savaşçı olarak kullanmamayı, bünyesindeki kız ve erkek çocuklarını belirleyerek ayırmayı ve bu konuda önlemler almayı taahhüt ettiği” bildirilirken, eylem planının, “Birleşmiş Milletler ve Suriye Demokratik Güçleri arasındaki aylarca süren istişareler sonucu imzalandığı” da ifade edildi.

TERÖR ÖRGÜTÜ ÇOCUKLARI KULLANDIĞINI KABUL ETTİ

Bu anlaşmanın ortaya çıkmasıyla birlikte, terör örgütü YPG/PKK’nın çatışmalarda çocukları kullandığı doğrulanmış oldu. Bu konuya ilişkin AA’ya konuşan, BM Cenevre Ofisi Genel Direktörünün Basın Sözcüsü Alessandra Vellucci, skandal olayın “güvenlik sebeplerinden dolayı kamuoyuna duyurulmadığını” savundu.

ÇOCUKLARIN ÇATIŞMALARDA KULLANILMASI ‘SAVAŞ SUÇU’

1949 Harp Zamanında Sivillerin Korunmasına İlişkin Cenevre Sözleşmeleri, çocukların asker olarak kullanılmasını yasaklıyor. Buna göre YPG/PYD’nin savaş suçu işlediği BM tarafından kabul edilmiş oldu.

DIŞİŞLERİNDEN TEPKİ

Son olarak skandal olaya ilişkin Dışişlerinden tepki geldi.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, “BM Çocuklar ve Silahlı Çatışma Özel Temsilcisi Virginia Gamba’nın terör örgütü PKK/PYD/YPG güdümündeki sözde “Suriye Demokratik Güçleri”ne (SDG) komutanlık eden PKK teröristi “Ferhat Abdi Şahin” ile BM’nin Cenevre Ofisi’nde üyelerin bilgisi dışında biraraya gelerek bir “Eylem Planı” imzalaması BM adına son derece vahim bir gelişmedir, şiddetle kınıyoruz.” denildi.

BM ALDIĞI KARARLARI İHLÂL Mİ EDİYOR?

“Terörle mücadelede ön sırada bulunması gereken BM’nin, bir terör örgütüyle anlaşma yapması hiçbir şekilde izah edilemez.” ifadelerine yer verilen açıklamada; BM’nin, terörle mücadele konusunda aldığı kararları bizzat ve açıkça ihlâl ettiği belirtildi.

DIŞİŞLERİ: BM’NİN, TERÖR ÖRGÜTÜNÜ MUHATAP ALMASI ASLA KABUL EDİLEMEZ

“BM’nin bu sorunu çözmek için eli kanlı terör örgütünü muhatap alması asla kabul edilemez.” denilen açıklamada, “BM’nin terör örgütü PKK/PYD/YPG’nin çocuklara karşı, zorla silah altına alma dahil, en ağır insancıl ve uluslararası hukuk suçlarını işlediğini teyit etmesi, terör örgütünün sicilinin bir kere daha gözler önüne serilmesi bakımından önemlidir.” İfadesine yer verildi.