BM Yerli Halklar Daimi Forumu çalışmalara başladı

Haberler
Anife Bilal
20 Nisan 2021, 17:11
Anife Bilal
20 Nisan 2021, 17:11

Birleşmiş Milletler (BM) Yerli Halklar Daimi Forumu, ABD’nin New York şehrinde çalışmalarına başladı. Ukrayna’yı Forum’da Dışişleri Bakan Yardımcısı Emine Ceppar temsil ediyor.

Ukrayna Dışişleri Bakan Yardımcısı Emine Ceppar, bugün yaptığı açıklamada BM Yerli Halklar Daimi Forumunun 20. oturumunun çalışmalara başladığını duyurdu. Forumun bu seneki temasının “Barış, adalet ve güçlü kurumlar: 16. Sürdürülebilir Kalkınma Amacına Ulaşmada Yerli Halkların Rolü” olduğunu bildiren Ceppar, “Ukrayna’da son yılda yaşanan olayları anlatmak için her sene olduğu gibi bu sene de Kırım Tatar, Kırımçak ve Karaim halkların temsilcileriyle birlikte, Ukrayna’yı temsil etme şerefine sahip olacağım.” ifadelerini kullandı. 

CEPPAR, RUSYA’NIN KIRIM’DA OLUŞTURDUĞU TEHDİTLERE ODAKLANACAK

Ceppar açıklamasında, Ukrayna heyetinin Forum çerçevesinde Yerli Halkların Hakları Özel Raportörü ve Uzman Mekanizması ile görüşme yapacağını ayrıca Rusya’nın Kırım Yarımadası’nı işgalinin Ukrayna’nın yerli halklarına yönelik oluşturduğu tehditlere odaklanacağını bildirdi.

KTMM İÇİN ETKİNLİK DÜZENLENECEK

Çevrim içi olarak düzenlenen BM Yerli Halklar Daimi Forumu çerçevesinde, Ukrayna’nın ayrıca Kırım’ın yerli halkının temsilci organı Kırım Tatar Milli Meclisinin, Rusya tarafından yasaklanmasını ele alan etkinlik düzenlenmeyi planladığı ifade edildi.