BM, Ukrayna'nın yüzde 45'inin gıdaya erişim sorunu yaşadığını dile getirdi

Güncel
Ömer Kaya
26 Mart 2022, 15:06
Ömer Kaya
26 Mart 2022, 15:06

Birleşmiş Milletlerin Cenevre Ofisinde 25 Mart 2022 tarihinde gerçekleşen basın toplantısında konuşan Dünya Gıda Programı (WFP) Sözcüsü Tomson Phiri, Rusya’nın saldırılarının sürdüğü Ukrayna’da gıda güvenliğine dair son durumu ele aldı.

Birleşmiş Milletler Cenevre Ofisinde düzenlenen toplantıda WFP (Dünya Gıda Programı) Sözcüsü Tomson Phiri, işgalci Rusya yüzünden Ukrayna’daki gıda rezervlerin kısıtlandığını bahsetti. Phiri, savaşın bir aydan fazladır sürdüğünü ve her beş kişiden birinin gıda hususunda sorun yaşadığını belirtti.

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER, UKRAYNA’DAKİ GIDA SORUNUNU İŞARET ETTİ

Bu sebeple yetişkinlerin ve çocukların beslenme konusunda zorlandığından söz eden Phiri, “Çok sayıda tır ve trenin yok edilmesi, havalimanlarının bombalanması ve süpermarketlerin boşaltılması, milyonlarca Ukraynalının gıdaya erişimini olumsuz etkiledi” açıklamasında bulundu.

İşgalci Rusya’nın günlerdir Mariupol kentinde sivil, yaşlı, çocuk dinlemeden saldırdığını anımsatan Phiri, gıdaya erişimin zorluğundan söz ederek, “Mariupol’da su ve gıda rezervleri bitmek üzere. 24 Şubat’tan bu yana şehre insani yardım erişimine izin verilmiyor” bilgisini verdi. Phiri, “WFP’nin tahminlerine göre Ukrayna nüfusunun yüzde 45’i, yeterli gıdaya erişemediği için endişe duyuyor” diye konuştu.