BM Ukrayna Misyonu: Kırım’da suya erişimden Rusya sorumludur

04 Eylül 2020, 11:52

Birleşmiş Milletler (BM) Ukrayna Gözlem Misyonu, Kırım’da insanlarının suya erişiminin sağlanmasından işgalci Rusya’nın sorumlu olduğunu kaydetti. Ayrıca BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliği, Kırım’ın statüsüne ilişkin tutumlarının değişmediğini ve bu tutumun “Kırım Özerk Cumhuriyeti ile Sivastopol kentindeki insan hakları durumu” hakkındaki BM Genel Kurulu kararlarına dayandığını bildirdi.

Kırım Hakikat sitesinin 3 Eylül 2020 tarihli haberine göre, BM Ukrayna Gözlem Misyonu, Kırımlı işbirlikçi Natalya Poklonskaya’nın Yarımada’ya su tedarikinin yeniden sağlanması için BM’ye gönderdiği dilekçeye aldığı cevap ile ilgili açıklamasını yorumladı.

GÖNDERDİĞİ DİLEKÇEYE CEVAP ALDIĞINI İLERİ SÜRDÜ

Sözde Rusya Devlet Duması milletvekili, işbirlikçi Natalya Poklonskaya, Yarımada’ya su tedarikinin yeniden sağlanması için BM’ye gönderdiği dilekçeye cevap verildiğini ileri sürmüştü. Sosyal medya üzerinden 1 Eylül 2020 tarihinde açıklama yapan işbirlikçi Poklonskaya, mektup hakkında açıklama yaparak, güya BM’nin kendisini Kırımlıların Rusya Parlamentosundaki temsilcisi olarak gördüğünü iddia etmişti.

POLONSKAYA’NIN İDDİALARINA CEVAP

BM misyonu basın servisinden, işbirlikçi Poklonskaya’nın iddialarına cevaben Kırım.Hakikat sitesine yapılan açıklamada, Kırım’ın Rusya tarafından işgal edildiği göz önünde bulundurularak, Kırım’da insanların suya erişiminin birincil sorumluluğunun Rusya’ya ait olduğu belirtildi.

BM misyonundan verilen cevapta, “Güvenli ve temiz içme suyu ve sanitasyon hakkı, BM Genel Kurulu tarafından normal yaşam ve tüm insan haklarının gerçekleştirilmesi için gerekli bir insan hakkı olarak kabul edilmiştir. (BM Genel Kurulu’nun 64/292 sayılı kararı (28 Temmuz 2010) ” denildi.

KIRIM’IN STATÜSÜNE İLİŞKİN TUTUM DEĞİŞMEDİ

Ayrıca cevapta, uluslararası hukuka uygun olarak, “Ukrayna’nın, ekonomik, sosyal ve kültürel hakların kademeli olarak gerçekleştirilmesini desteklemek ve kendi topraklarındaki herkes için yeterli bir yaşam standardı sağlamak için önlemler alıp alamayacağını izlemekle yükümlü” olduğuna işaret edildi.

Bunun yanı sıra, BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliğinin, Kırım’ın statüsüne ilişkin tutumlarının değişmediğini ve bu tutumun “Kırım Özerk Cumhuriyeti ile Sivastopol kentindeki insan hakları durumu” hakkındaki BM Genel Kurulu kararlarına dayandığını vurguladığı kaydedildi.

BM, KIRIM’IN İLHAKINI TANIDI İDDİASI

Rusya Federasyonu’nun Kırım’ın işgalinden dolayı Ukrayna’nın Yarımada’ya yönelik su tedarikini kesmesine karşı Birleşmiş Milletlere (BM) yaptığı başvuruya cevap verildiği bildirilmişti. Sözde Rusya Devlet Duması milletvekili, işbirlikçi Natalya Poklonskaya, BM’nin kendisine mektup göndererek “Kırım’ın ilhakını” tanıdığını ileri sürdü.

CEPPAR: POKLONSKAYA HAYALLERİNİ GERÇEK GİBİ GÖSTERİYOR

Poklonskaya’nın iddialarını manipülasyon olarak değerlendiren Ukrayna Dışişleri Bakan Yardımcısı Emine Ceppar, şu ifadeleri kullanmıştı:

 “Uluslararası örgütlerin izleme misyonlarının Kırım’a davet edilmesi ve işgalin suç ortaklarıyla yapılan ‘i şbirliği’ konusuna gelince; Poklonskaya ve onun Rus rehberleri, BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliğine yapılan başvuruyu inceleme usulünü görmezden gelerek hayallerini gerçek gibi gösteriyorlar. Uluslararası örgütlerin temsilcilerinin Kırım’a davet edildiğini anlatıyorlar, ayrıca ilgili örgütlerin mektuplarını kendilerini ve işgal edilen Kırım’daki faaliyetlerini ‘tanıma’ olarak göstermeye çalışıyorlar.”

İŞGALCİ RUSYA BM’YE ŞİKAYETTE BULUNDU

Rusya Federasyonu’nun, Kırım’ın işgalinden dolayı Ukrayna’nın yarımadaya yönelik su tedarikini kesmesine karşı, Birleşmiş Milletlere (BM) başvuruda bulunduğu bildirilmiş, Kremlin yönetiminin BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Michelle Bachelet’e konu ile ilgili dilekçe gönderdiği belirtilmişti.

KIRIM’IN İŞGALİNDEN SONRA UKRAYNA ANA KARASINDAN YARIMADAYA SU TEDARİKİ KESİLDİ!

Rusya Kırım’ı işgal etmeden önce, yarımadanın içme suyu ihtiyacının yüzde 85’i Ukrayna tarafından Dinyeper (Dnipro) nehrinin Kuzey Kırım Kanalı’na aktarılması sayesinde sağlanıyordu.

1961-1971 yıllarında kurulan Kuzey Kırım kanalı Ukrayna’daki Kahovskoye baraj gölünden Kırım’ın Kerç şehrine kadar uzanıyor. Uzunluğu 402,6 km olan kanal saniyede 300 metreküp su akışı sağlıyor.

Şubat-Mart 2014’te Kırım’ın Rusya tarafından işgal edilmesinden sonra kanaldan sağlanan su tedariki durdurulmuştu. Rus işgalci yönetimi, yarımadada başlattığı inşaat, askeri ve sanayi ihtiyaçları için su sağlamak amacıyla yeraltı su kaynakları kullanmaya başladı. Ancak bu durum Kırım toprağının tuzlanmasına yol açıyor.

BM Ukrayna Gözlem Misyonu
Kırım'da su sorunu
Natalya Poklonskaya
Bunlara da bakın: