BM Ukrayna İnsan Hakları Misyonu, Kırım'daki insan hakları ihlallerine dair hazırladığı raporu sundu

03 Eylül 2020, 13:57

Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Yüksek Komiserliği, Rusya’nın yasa dışı ilhak ettiği Kırım ve Ukrayna tarafından kontrol edilmeyen Donbas bölgelerinde yürütülen kovuşturmalarla ilgili rapor yayımladı. BM Ukrayna İnsan Hakları Gözlem Misyonu, raporu 2 Eylül 2020 tarihinde Facebook sayfalarıüzerinden çevrimiçi olarak sundu. 

BM Ukrayna İnsan Hakları Gözlem Misyonu, hazırladığı raporda, işgal altındaki Kırım ve Donbas bölgelerinde yürütülen sözde yargı süreçleri sırasında meydana gelen insan hakları ihlallerini belgeledi ve bunlardan sorumlu olan kişileri, söz konusu yasa dışı uygulamaya son vermeye davet etti.

KIRIM’DA YAPILAN BASKILAR ANLATILDI

BM raporuna göre, Rus işgali altındaki Kırım’da meydana gelen en yaygın ihlaller; yasa dışı gözaltı ve tutuklamalar, uzun süren yargılama süreçleri, avukata erişim eksikliği, işkence, kötü muamele ve etkili hukuki savunma yollarının bulunmaması.

Raporda, “BM Ukrayna İnsan Hakları Gözlem Misyonu, devlet tarafından atanan avukatların, müvekkillerinin çıkarlarına aykırı davrandıkları 7 dava belgeledi. İlgili davalardaki avukatlar; dava sürecinin ihlallerine dikkat etmediler, sanıkların işkence ile ilgili şikayetlerini görmezden geldiler, müvekkillerinin duruşma sırasında dile getirdiği taleplere karşı çıktılar ve FSB (Rusya Federal Güvenlik Servisi) görevlileri müvekkillerine karşı kötü muamele uyguladığında hiçbir eylemde bulunmadılar.” diye kaydedildi.

GERİYE DÖNÜK CEZA HUKUKU UYGULANAMAZ

Bununla birlikte raporda, uluslararası insancıl hukuku uyarınca işgalci devletin, işgal ettiği topraklarda ceza hukukunu geriye dönük uygulayamayacağı da belirtildi. Yani işgalci devlet, işgalden önce gerçekleşen eylemler yüzünden kimseyi kovuşturamaz. Öte yandan, Rusya’nın bu ilkeyi ihlal ettiği vurgulanan belgede, Kırım’da işgalden önce gerçekleşen eylemler dolayısıyla en az 29 kişinin (24 erkek ve 5 kadın) Rusya kanunlarına göre yargılandığının tespit edildiği bildirildi. Raporda, “Bu davaların çoğu sosyal ağlarda yapılan ve Rusya’da yasaklanan fakat Ukrayna’da yasaklı olmayan örgütlerin sembolleri, sloganları veya açıklamalarını içeren açıklamalarla bağlantılı.” diye kaydedildi.

İNSAN HAKLARI İHLALLERİ 6 YILDIR BELGELENİYOR

Raporun, insan hakları ihlali kurbanı ve tanığı olan 673 kişiyle yapılan ayrıntılı röportajlara, 1280 duruşmanın gözlem sonuçlarına ve 3 bin 300’den fazla mahkeme kararının incelemesine dayandığı ifade edildi.

BM Ukrayna İnsan Hakları Gözlem Misyonu Başkanı Matilda Bogner, “6 yıldan uzun süredir, Ukrayna’nın doğusu ve Kırım’daki çatışmalar bağlamında yürütülen davalardaki insan hakları ihlallerini belgeliyoruz. Söz konusu ihlallerden sorumlu olanları bu yasa dışı uygulamalara son vermeye ve tüm insanlar için adil yargılanma hakkını sağlamaya davet ediyoruz.” dedi.

MOSKOVA, BM RAPORUNU TANIMADIĞINI AÇIKLADI

Rusya’nın Kıyiv Büyükelçiliği Danışmanı Dmitriy Kostyuçenko, ülkesinin BM Ukrayna İnsan Hakları Gözlem Misyonu tarafından sunulan raporu tanımadığını açıkladı.

Kostyuçenko, “Rusya, sunulan raporun Rusya’nın bir parçası olan Kırım ile ilgili kısmını tanımıyor… BM Ukrayna İnsan Hakları Gözlem Misyonunun görevinin Kırım ve Sivastopol’u (Akyar) kapsamadığını düşünüyoruz. Kırım’daki insan haklarının sözde uzaktan gözlemlenmesinin sonuçlarının taraflı ve ön yargılı olduğuna inanıyoruz. “ dedi.

KIRIM’DAKİ BASKILAR

Bilindiği gibi, Kırım’ın işgalci yönetimi Rusya’nın “terörle mücadele” mevzuatını Kırım Tatar ve Ukrain aktivistlere baskı uygulamak için kullanıyor. İşgalciler terörizm şüphesi ve aşırıcılıkla mücadele bahanesiyle işgalci kolluk kuvvetleri evlere baskın, yasa dışı aramalar düzenliyor ve insanları tutukluyor, Sovyetler zamanında uygulanan cezalandırıcı tipteki yöntemlerini kullanıyor.


BM Ukrayna İnsan Hakları Gözlem Misyonu
insan hakları ihlalleri
İşgal Altındaki Kırım
Bunlara da bakın: