BM: Ukrayna'da her gün 2 çocuk ölüyor ve 4 çocuk yaralanıyor

Güncel
Anife Bilal
01 Haziran 2022, 14:02
Anife Bilal
01 Haziran 2022, 14:02

Rusya’nın Ukrayna’ya başlattığı savaş nedeniyle çocuklar hayatını kaybetmeye devam ediyor. Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Yüksek Komiserliği, Ukrayna’da her gün iki çocuğun hayatını kaybettiğini bildirdi.

Ukrayna’da, işgalci Rus ordusunun saldırılarının sonucunda her geçen gün Ukraynalı çocuklar hayatını kaybediyor. BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliğinin açıklamasına göre, Ukrayna’da her gün 2 çocuk hayatını kaybediyor ve 4 çocuk yaralanıyor. Çocukların çoğunlukla sivil nüfusun yoğun olarak yaşadığı yerleşim yerlerine düzenlenen bomba, füze, roket saldırılarında zarar gördüğünü belirtildi.

UNICEF: 5 MİLYONDAN FAZLA UKRAYNALI ÇOCUK İNSANİ YARDIMA MUHTAÇ

Bununla birlikte Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF), bugün yaptığı açıklamada, Rusya’nın başlattığı savaş nedeniyle üç Ukraynalı çocuktan neredeyse her ikisinin evi terk etmek zorunda kaldığını bildirdi. Ayrıca UNİCEF’e göre, 5,2 milyon Ukraynalı çocuk insani yardıma ihtiyaç duyuyor ve 2,2 milyon çocuk başka bir ülkeye sığınmak zorunda kaldı.

UNICEF yaptığı açıklamada, “Ukrayna’da yaklaşık 100 gün süren savaş, çocuklar için 2. Dünya Savaşı’ndan bu yana görülmemiş bir ölçekte ve hızda yıkıcı sonuçlar doğurdu.” ifadelerine yer verildi.

RUSYA, UKRAYNA’YA SAVAŞ BAŞLATTI

Yayılmacı emelleriyle hareket eden işgalci Rusya, 24 Şubat’ta Ukrayna’ya yönelik başlattığı savaşta üçüncü ayında. İşgalci Rus ordusu, haksız savaşını sürdürürken Ukrayna ordusu işgal karşısında mücadelesine devam ediyor. Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne saldıran Rusya, acımasızca sivilleri hedef alıyor. Yalnızca Buça kentinde 410 sivil sokaklarda Rus işgal güçleri tarafından katledilmiş halde bulundu. İrpin, Mariupol gibi işgalci Rusya’nın ağır katliamlara imza attığı şehirlerden bilgiler toplanmaya devam ediyor.

Putin, dünyada pek çok ülke tarafından savaş suçlusu olarak kabul ediliyor. Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy (Volodimir Zelenski) ile ABD Başkanı Joe Biden, Putin’in Ukrayna’da soykırıma imza attığını ve savaş suçlusu olduğunu ilan etti.

Başlattığı savaş yüzünden işgalci Rusya’ya, birçok Avrupa ülkesi yaptırım uyguluyor. Rus ordusu savaşın 3’üncü ayında Ukrayna’daki kritik altyapı tesislerini, havaalanlarını, sivil yerleşim birimlerini bombalıyor. Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliğinin (BMMYK) verilerine göre, Rusya’nın saldırıları nedeniyle 5 milyonu aşkın Ukrayna vatandaşı komşu ülkelerine sığınmak zorunda kaldı.