BM: Tahıl koridoru için Müşterek Koordinasyon Merkezi, Türkiye'nin desteğiyle açıldı

Ekonomi
qha muhabir
28 Temmuz 2022, 10:46
qha muhabir
28 Temmuz 2022, 10:46

Rusya ablukası nedeniyle Ukrayna limanlarında bekletilen tahıl ürünlerinin küresel piyasaya sevkiyatını sağlayacak Müşterek Koordinasyon Merkezi açıldı. Birleşmiş Milletler, merkezin açılmasının Türkiye’nin sağladığı değerli destekleri sayesinde mümkün olduğunu ifade etti.

Rusya ablukası altındaki Ukrayna limanlarından tahıl ve ilgili gıda maddelerini küresel piyasaya ihraç etmek amacıyla Türkiye, Ukrayna, Rusya ve Birleşmiş Milletler’den (BM) temsilcilerin katılımıyla 27 Temmuz 2022 tarihinde İstanbul’da Müşterek Koordinasyon Merkezi resmi olarak açıldı. BM Genel Sekreter Sözcü Yardımcısı Farhan Haq, aynı gün New York’taki BM genel merkezinde yaptığı basın toplantısında konuyla ilgili açıklamalarda bulundu.

BM’nin İnsani İşlerden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı ve Acil Yardım Koordinatörü Martin Griffiths’e konuşmasına atıfta bulunan Haq, “Türkiye’nin taraflara sağladığı değerli destek sayesinde, Karadeniz Tahıl Girişimi’ni etkinleştirmeye yardımcı olacak fiziksel bir platformla Müşterek Koordinasyon Merkezi’nin hızla açılmasının mümkün oldu” ifadelerini kullandı.

MERKEZ, UKRAYNA LİMANLARINDAN GIDA SEVKİYATI SAĞLAYACAK

Birlikte çalışmaları için Rusya ve Ukrayna’nın üst düzey temsilcilerini hızlı şekilde göndermesinin, Müşterek Koordinasyon Merkezi’nin faaliyete geçmesine ayrıca katkı sağladığını belirten Haq, merkezin Ukrayna’nın üç büyük limanından gıda maddeleri ve gübrelerin gemilerle emniyetli bir şekilde sevkiyatını sağlayacağını belirtti. Haq, ayrıca merkezin ilgili gıda ürünlerinin ihracatına odaklanacağını ve Ukrayna limanlarından gelen malların yerinde izlenmesi ve denetlenmesini sağlayacağını vurguladı.

MÜŞTERİK KOORDİNASYON MEKEZİ’NİN KURULUŞ SÜRECİ

Rusya’nın 24 Şubat’ta Ukrayna’ya geniş çaplı saldırıyı başlatması ve bu kapsamda Ukrayna limanlarını ablukaya alması nedeniyle pek çok ülke gıda kriziyle karşı karşıya kalmıştı.

Türkiye, Rusya, Ukrayna ve BM’den yetkililerin katılımıyla Ukrayna limanlarında bekletilen tahılın sevkiyatını görüşmek üzere İstanbul’da toplantı düzenlenmiş, bir koordinasyon merkezi kurulmasına karar verilmişti.

22 Temmuz İstanbul’da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’in da katılımlarıyla Ukrayna ve Rusya ile “İstanbul Tahıl Anlaşması” imzalanmıştı.

Anlaşma gereği Müşterek Koordinasyon Merkezi 27 Temmuz 2022’de İstanbul’da faaliyete geçti.