BM: Rusya, 140 bini aşkın vatandaşını işgal altındaki Kırım'a yerleştirdi

Haberler
Feride Useinova
15 Ekim 2019, 13:20
Feride Useinova
15 Ekim 2019, 13:20

BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliği Ofisi, 2014-2018 arasında 140.194 Rusya vatandaşının, ikametgahını değiştirerek Rusya Federasyonundan işgal altındaki Kırım veya Sivastopol’e taşındığını bildirdi.

BM Genel Sekreteri António Guterres’in “Kırım Özerk Cumhuriyeti ve Sivastopol şehrinde (Ukrayna) insan hakları durumu” raporunda kaydedildiğine göre, işgal altındaki Kırım’a, Kırım’ın sözde Yüksek Mahkemesinde çalışmak üzere 16 sözde hakim dahil olmak üzere çeşitli devlet memurları da atandı.

“KIRIM’IN DEMOGRAFİK YAPISINI DEĞİŞTİRME GİRİŞİMİNİN AÇIK KANITIDIR”

Ukrayna BM Daimi Temsilcisi Volodımır Yelçenko ise konuyla ilgili şunları söyledi: Rusya kendi vatandaşlarının Ukrayna’ya ait olan yarımadaya taşınmasını teşvik ediyor. Bu durum, Cenevre Sözleşmesinin doğrudan ihlali ve Kırım’ın demografik yapısını değiştirme girişiminin açık bir kanıtıdır.

Ayrıca Yelçenko, BM’ye, işgalci Rusya’nın bu eylemlerini durdurma çağrısında bulundu.

BM Genel Sekreteri Guterres raporunda, Rusya’yı uluslararası BM misyonunun üyelerinin işgal altındaki Kırım’a girmesine, Kırım Tatarlarına getirilen kısıtlamaları kaldırmasına ve yarımadadaki kötü muamele, işkence ve kaçırılma vak’alarına ilişkin tüm raporları incelemesine izin verilmesini talep etti.

Ayrıca, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri, “Ukrayna dilinde eğitimin sağlanmasına” ve Kırım sakinlerini Rusya Federasyonu Silahlı Kuvvetleri’ne askerlik yapmak için çağrılmamasına yönelik tavsiyelerde bulundu.