BM Mülteciler Yüksek Komiseri Filippo Grandi'den Türkiye'ye teşekkür

19 Aralık 2019, 15:23

Birleşmiş Milletler (BM) Mülteciler Yüksek Komiseri Filippo Grandi, İsviçre’nin Cenevre kentinde düzenlenen Birinci Küresel Mülteci Forumu’na ilişkin, “3,6 milyonu Suriyeli başta olmak üzere, 4 milyondan fazla mülteciye ev sahipliği yaptığı için Türkiye’yi övmek istiyorum. Türkiye’ye (foruma) katılımı ve desteği için teşekkür ediyorum.” dedi.

“FORUMUN BAŞARISI VERİLEN TAAHHÜTLERİN ÇEŞİDİ VE KALİTESİDİR”

Foruma Türkiye’nin yanı sıra Pakistan, Kosta Rika, Etiyopya ve Almanya eş başkanlık yaptı. Üç gün boyunca yüzlerce toplantı ve açıklama yapıldığını belirten Grandi, “Bu forum başarılı oldu mu? Bu forumun başarısı yapılan taahhütlerin çeşidi ve kalitesidir. Forumun başarılı olmasını sağlamak hepimizin sorumluğundadır.” dedi.

TÜRKİYE’YE TEŞEKKÜR ETMEK İSTEDİ

Basın mensuplarının, “Bildiğiniz üzere, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başta olmak üzere Türkiye’den çok sayıda bakan, sivil toplum ve özel sektör temsilcileri foruma katıldı. Türkiye’nin tarihteki ilk kez düzenlenen Küresel Mülteci Forumu’na katılımı ve katkısını nasıl değerlendiriyorsunuz?” şeklindeki sorusuna ise Grandi, şöyle yanıt verdi:

4 MİLYON MÜLTECİYE EV SAHİPLİĞİ YAPMAK KOLAY DEĞİL!

“Türkiye (forumun) eş başkanlardan biriydi. 3,6 milyonu Suriyeli başta olmak üzere 4 milyondan fazla mülteciye ev sahipliği yaptığı için Türkiye’yi övmek istiyorum. Dün, Erdoğan, mültecilerin eğitim, kamu hizmetleri ve istihdama erişimlerini sağlamak için yaptıkları çok önemli çalışmaları örnekleriyle gösterdi. 3,6 milyon kişiye ev sahipliği yapmak bir ülke için kolay değil. Erdoğan, Türkiye’ye daha fazla destek verilmesi çağrısında bulundu. Geri dönüşlere ilişkin görüşlerini de açıkladı.”

Grandi, BMMYK olarak güvenli, gönüllü ve onurlu geri dönüşleri desteklediklerini bir kez daha vurgulayarak, “Muhakkak ki sizin aracılığınızla Türkiye’ye (foruma) katılımı ve desteği için teşekkür ediyorum.” diye konuştu.

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği ve İsviçre’nin ev sahipliğinde 17-18 Aralık 2019’da düzenlenen foruma, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, BM Mülteciler Yüksek Komiseri Filippo Grandi’nin daveti üzerine eş başkan olarak katılmıştı.

3 BİN DELEGE KATILDI

Mültecilere yönelik tarihte ilk kez düzenlenen forumda farklı ülkelerden mülteciler, hükümet ve devlet başkanları, uluslararası kurumlar, kalkınma örgütleri, iş dünyasından liderler, sivil toplum kuruluşu ve insani yardım kuruluşu temsilcilerinden oluşan yaklaşık 3 bin delege yer almıştı.

Bunlara da bakın: