BM: Kırımlı siyasi tutsaklar, yasa dışı bir şekilde Rusya'ya sevk edilmeye devam ediyor

29 Temmuz 2020, 20:18

Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Yüksek Komiserliği, Rusya tarafından işgal edilen Kırım’daki insan hakları durumu ile ilgili rapor yayımladı. 

Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Yüksek Komiserliğinin 28 Temmuz 2020’de yayımlanan raporunda, Rusya’nın işgal ettiği Kırım’da alıkonulan siyasi tutsakları Rusya’ya yasa dışı bir şeklinde sevk etmeye devam ettiği belirtildi. Raporda, “Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiserliği 125’şi mahkeme öncesi soruşturma altında olmak üzere 211 kişinin (200 erkek ve 11 kadın) Kırım’dan Rusya’ya sevk edilmesi hakkında bilgileri kontrol etti. Ancak, 2014 yılından itibaren Rusya’ya sevk edilenlerin gerçek sayısı çok daha fazla.” ifadelerine yer verildi. BM’nin raporunda, “Mahkeme öncesi soruşturma sırasında insanları Rusya’ya gönderiyorlar. Duruşmaları orada düzenlemeye ve insanları oradaki cezaevlerine sevk etmeye çalışıyorlar. ” denildi.

“BAZILARI SEVK EDİLDİĞİNDEN BERİ AİLELERİNİ GÖRMEDİ”

BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliği ayrıca, bazı tutsakların Rusya’nın uzak bölgelerindeki cezaevlerine gönderildiği de kaydetti. Konuyla ilgili açıklamada şu ifadelere yer verildi: 

Uzun mesafe ve buna bağlı masraflar nedeniyle, siyasi tutsakların akrabaları onları ziyaret edemiyor ve avukatların da yol masrafları ödenemiyor. Bu özellikle ömür boyu hapis cezasına çarptırılan mahkumlar için geçerlidir, bazıları sevk edildiğinden beri ailelerini görmedi.

BM temsilcilerinin aktardığına göre, mahkumların bir kısmı Kırım’da Ukrayna ana kısmındaki cezaevlerine geçmek istediğini belirtmesine rağmen 2017 yılından itibaren beri hiç kimse Ukrayna’ya sevk edilmedi. Ayrıca yayımlanan raporda, Rusya’nın kendi vatandaşı olarak gördüğü mahkumları Ukrayna’ya geri vermek istemediği ifade edildi.

Birleşmiş milletler
insan hakları ihlalleri
Kırım
siyasi tutsaklar
Bunlara da bakın: