BM: Kırım'da insan hakları ihlalleri devam ediyor

02 Temmuz 2020, 18:49

Rus işgali altındaki Kırım’da, işkence ve ifade özgürlüğü kısıtlamaları dahil olmak üzere temel hak ve hürriyetlere yönelik pek çok ihlal mevcut. İşgalci yönetim tarafından insan hakları ihlalleri işlenmeye devam ediyor.

Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Yüksek Komiseri Michelle Bachelet, Venezuela, Nikaragua ve Kırım’a ilişkin insan hakları raporunu sundu. Bachelet, “Kırım’da, kolluk görevlileri tarafından yapılan işkence ve diğer suistimal örnekleri de dahil olmak üzere insan hakları ihlalleri devam ediyor.” diye belirterek, söz konusu ihlallerde bulunan hiç kimsenin cezalandırılmadığını vurguladı.

“GAZETECİLER VE BASIN ÇALIŞANLARI MESLEK HAYATINA YAPILAN MÜDAHALELERLE KARŞI KARŞIYA

Bununla birlikte, işgal edilen yarımadadaki insan hakları durumuna ilişkin endişe duyduğunu belirten Yüksek Komiser, “Gazeteciler ve basın çalışanları mesleki hayatına yapılan müdahaleye karşı karşıya kalıyor. Konferans, toplantı veya başka bir görüşme organize etmek isteyen birkaç örgüt engellerle karşılaştı.” diyerek işgal altındaki Kırım’da özellikle Kırım Tatar örgütlerinin karşılaştığı engellere dikkat çekti.

KIRIM’DA ULUSLARARASI HUKUK İHLALLERİ

Bachelet, Rusya’nın “Kırım’daki işgal gücü olarak yükümlülüklerini yerine getirmediğini” vurguladı. Yüksek Komiser, ayrıca işgal edilen Kırım’da alıkonulan tutsakların, Rusya’ya sevk edilmesini ve Kırımlı gençlerin Rus ordusunda zorunlu askerliğe alınmasını kınayarak; bu eylemlerin uluslararası hukuku ihlal ettiğini belirtti. Yüksek Komiser, “Kurumum, Kırım’daki insan hakları durumunu izlemeye devam edecek ve işgalci devlet olan Rusya ile diyalog kurmaya hazır. Ayrıca yarımadada yaşayan insanların insan haklarını korunmasını artırmak için Ukrayna ile çalışmaya hazırız.” dedi. Michelle Bachelet’in sunduğu rapor geçen senenin ikinci yarısını ve bu senenin ilk beş ayını kapsam altına aldı.


BM
insan hakları
İşgal Altındaki Kırım
Bunlara da bakın: