BM, işgal edilen Kırım’da Rus askeri varlığının Ukrayna’nın egemenliğini ihlal ettiğini bildirdi

30 Kasım 2019, 09:58

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu web sitesinde, “Kırım Özerk Cumhuriyeti ve Sivastopol kentinde (Ukrayna), Karadeniz ve Azak denizlerinde silahlandırma sorunu” başlığıyla karar taslağı yayınlandı. Belgede Rusya’nın işgal edilen Kırım’daki askeri varlığının Ukrayna’nın milli egemenliğini, siyasi bağımsızlığını ve toprak bütünlüğünü ihlal ettiği kaydedildi. 

Belgede konuyla ilgili olarak, “Rusya’nın bu gibi hareketleri Ukrayna ile komşu olan ülkelerin ve Avrupa bölgesinin güvenliğini ve istikrarını da tehdit ediyor. Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu işgal edilen Kırım’da Rus ordusunun Kırım gençlerini yasa dışı askere alması ve onları yarımadanın dışına Rusya’daki çeşitli askeri birliklere göndermesinden endişe duyuyor. Ayrıca, BM Rusya’nın işgal edilen Kırım’da, bölgede güvenliği tehdit eden ve çevreyi olumsuz etkileyen birçok askeri tatbikat gerçekleştirmesini kınıyor. ” ifadelerine yer verdi.

YASA DIŞI KIRIM ZİYARETLERİNE KINAMA

Ayrıca, karar taslağında, Karadeniz, Azak denizi ve Kerç Boğazı Bölgelerinde Rusya’nın silahlandırma (askerileştirme, militarize etme) hareketlerine Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu tarafından tepki verildi.

BM, Rusya Federasyonu ve işgal edilen Kırım arasında Kerç Köprüsünün kuruluşunu ve Rus politikacılarının Kırım’ı ziyaret etmelerini de kınadı.

 BM GENEL KURULU TOPLANTISINDA ELE ALINACAK

Karar taslağını yazanlar, Rusya’yı Rus cezaevlerinde bulunan tüm Ukraynalı siyasi tutsakları serbest bırakma; Karadeniz, Azak denizi ve Kerç Boğazı’nda navigasyon haklarını engelleyen hareketleri durdurma ve Ukrayna’nın bir parçası olan Kırım’ın işgalini durdurma çağrısında bulundu. 

Belgenin Birleşmiş Milletler (BM) 75. Genel Kurulu toplantısında inceleneceği bildirildi.

BM
bm genel kurulu
Karadeniz bölgesi
Kırım
siyasi tutsaklar
Bunlara da bakın: