BM İnsani İşlerden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısından Türkiye'ye teşekkür

Güncel
Mehmet Berk Yaltırık
13 Ekim 2019, 16:50
Mehmet Berk Yaltırık
13 Ekim 2019, 16:50

Birleşmiş Milletler (BM) İnsani İşlerden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Mark Lowcock, Türkiye’ye mülteciler konusundaki çabalarından dolayı teşekkür etti.

Kilis’te mültecilere yapılan yardım noktalarını ziyareti esnasında TRT Haber’e açıklamalarda bulunan Lowcock, “Türkiye çok uzun zamandır çok büyük cömertlik ve çok büyük insanlık göstererek yerlerinden edilmiş insanlara yardım ediyor. Türk halkına ve hükûmetine teşekkür etmek istiyorum.” diye kaydetti.

Barış Pınarı Harekatı’nda Türkiye’nin uluslararası anlaşmalara uyacağı garantisini verdiğini hatırlatan yetkili, “Sivillerin ve alt yapının korunması için çağrıda bulunduk. Türkiye yönetimiyle iletişim halindeyiz. Türkiye açık şekilde uluslararası anlaşmalara uyulacağını belirtti.” dedi.

BM Genel Sekreter Yardımcısı Türkiye’nin İdlib’deki olası insani felaket için yaptığı uyarılara atıfta bulundu. Türkiye’nin desteği olmaksızın BM yardımlarının İdlib’e ulaştırılamayacağını söyleyen Lowcock, “Eğer İdlib’de büyük bir saldırı yaşanırsa 21’inci yüzyılın en büyük insani faciası yaşanabilir. Türkiye, İdlib konusunda Birleşmiş Milletler’e yaptığı yardımlarla örnek gösterilecek bir partner.” sözlerine yer verdi.