BM İnsani İşler Koordinasyon Ofisi, İstanbul'da ofis açacak

Haberler
Ayyıldız Huri Kaptan
22 Ocak 2021, 15:15
Ayyıldız Huri Kaptan
22 Ocak 2021, 15:15

Birleşmiş Milletler (BM) İnsani İşler Koordinasyon Ofisinin (OCHA) İstanbul’da ofis açacağı bildirildi. Ayrıca OCHA’nın 50’ye yakın personelini İstanbul’a kaydıracağı duyuruldu.

New York’ta imzalanan anlaşmaya göre, Birleşmiş Milletler İnsani İşler Koordinasyon Ofisi (OCHA), İstanbul’da ofis açacak. Türkiye’nin BM Daimi Temsilciliğinde dün gerçekleşen törende, BM İnsani İşlerden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Mark Lowcock ve Türkiye’nin BM Daimi Temsilcisi Feridun Sinirlioğlu bir anlaşma imzaladı.

“OCHA’NIN İSTANBUL’DA ÖNEMLİ BİR ÜSSÜ OLACAK”

İstanbul’da açılacak yeni ofisin ”önemli bir üs” olacağını ve İstanbul’un ”mükemmel bir lokasyon” olduğunu belirten Lowcock, buradan Orta Doğu ve Afrika’daki yardımlarını koordine edebileceklerini söyledi. Öte yandan Lowcock, ”Türk halkına ve Türk yetkililere minnettarım.” ifadelerini kullanarak, OCHA’nın 50’ye yakın personelinin İstanbul’a kaydırılacağını duyurdu.

“TÜRKİYE DÜNYADAKİ MÜLTECİ NÜFUSUNUN YÜZDE 20’SİNE EV SAHİPLİĞİ YAPIYOR”

Feridun Sinirlioğlu, Türkiye’nin dünyadaki mülteci nüfusunun yüzde 20’sine ev sahipliği yaptığına dikkat çekerek, ”Biz sadece geniş bir coğrafyada en savunmasızlara yardım eli uzatmakla kalmayıp, aynı zamanda dünyadaki mülteci nüfusunun yüzde 20’sine ev sahipliği yapıyoruz ve onların ihtiyaçlarını karşılıyoruz.” dedi.

“İSTANBUL BİRÇOK BM ÖRGÜTÜ İÇİN BÖLGESEL BİR MERKEZ HALİNE GELDİ”

Sinirlioğlu, Türkiye ve BM arasındaki gelişmiş iş birliği sonucunda, İstanbul’un birçok BM örgütü için bölgesel bir merkez haline geldiğini vurguladı. Ayrıca Sinirlioğlu, OCHA’nın yeni ofisinin, 5 yıl önce İstanbul’da düzenlenen ilk Dünya İnsani Zirvesi ile yaratılan küresel ivmeye de hız kazandıracağını dile getirdi.