BM İnsan Hakları Konseyinde Ukrayna ile ilgili karar tasarısı kabul edildi

Güncel
qha muhabir
12 Mayıs 2022, 22:39
qha muhabir
12 Mayıs 2022, 22:39

Rusya’nın saldırıları sonucu Ukrayna’da kötüleşen insani durumun daha yakından incelenmesi amaçlanan karar tasarısı Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Konseyinde oy çokluğuyla kabul edildi.

Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Konseyi 12 Mayıs 2022 tarihinde Ukrayna Özel Oturumu düzenledi. Rusya’nın saldırıları sonucunda Ukrayna’da kötüleşen insan hakları durumunun daha yakından incelenmesini ve Rusya’nın işlediği hak ihlallerinin kınanmasını amaçlayan bir karar metni oylamaya sunuldu.

Karar tasarısı, oturumda 2 ret oyuna karşı 33 kabul oyuyla kabul edildi. Konseyin 12 üyesi ise çekimser kaldı.

İNSAN HAKlLARI İHLALLERİNİN SORUMLULARINDAN HESAP SORULMALI

Karar metninde Rusya’nın Ukrayna’da işlediği insan hakları ihlalleri kınandı. Rusya, uluslararası kuruluş temsilcilerinin Ukrayna’da çatışma altında olan bölgelerdeki sivillere acil ve müdahalesiz erişimine izin vermeye çağrıldı.

Metinde, bağımsız uluslararası inceleme komisyonunun Kıyiv, Çernigiv ve Harkiv bölgelerinde işlenen insan hakları ihlallerini inceleyerek sorumlular hakkında hesap sorması talep edildi. Kuşatmaya alınan Mariupol’de ateşkes ve sivil tahliyeleri sürecinin yavaş yürümesiyle ilgili endişeler ortaya konuldu.

Kararda, BM İnsan Hakları Konseyinin Ukrayna’nın toprak bütünlüğü ve egemenliğine yönelik tam desteği tekrar vurgulandı.