BM İnsan Hakları Konseyi: Rusya’nın saldırıları dünya tarihinde yeni ve tehlikeli bir sayfa açtı

Güncel
qha muhabir
04 Mart 2022, 05:45
qha muhabir
04 Mart 2022, 05:45

Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Konseyi Cenevre Ofisi’nde acil toplantı yaptı. 47 üyenin bulunduğu toplantıda BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Michelle Bachelet konuşma yaptı. (BM) İnsan Hakları Yüksek Komiseri Michelle Bachelet, Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısını değerlendirdi. Bachelet, Rusya’nın dünya tarihinde yeni ve tehlikeli bir sayfa açtığını belirtti. Bachelet yaptığı konuşmada Rusya’nın saldırılarının insan haklarına aykırı olduğunu belirtti.

BM İnsan Hakları Konseyi Cenevre Ofisi’nde “Rusya’nın saldırganlığından kaynaklanan Ukrayna’daki insan haklarının durumuna” ilişkin acil toplantı gerçekleştirdi. 47 üyeli konseyin acil toplantı açılışında Bachelet kouşma yaptı. Bachelet, “Rusya’nın bir hafta önce Ukrayna’ya başlattığı askeri saldırı, dünya tarihinde yeni ve tehlikeli bir sayfa açtı” dedi. Bachelet, Rusya’nı 24 Şubat’ta başlattığı saldırıların Ukrayna’daki insan haklarının zedelenişini ele aldı. Bachelet, “Nükleer silahlar için yüksek tehdit seviyeleri, tüm insanlığa yönelik risklerin ciddiyetinin altını çiziyor” değerlendirmesi yaptı.

Ukrayna’nın başkenti Kıyiv başta olmak üzere diğer şehirlerdeki saldırıların sonuçlarını vurgulayan Bachelet, “Donetsk bölgesindeki Volnovaha kasabası bombardımanla neredeyse tamamen yok edildi ve kalan sakinleri bodrumlarda saklanıyor” bilgisini paylaştı.

BACHELET: 2 MİLYONDAN FAZLA İNSAN EVİNİ TERK ETMEK ZORUNDA KALDI

BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Bachelet, saldırıların sonuçlarını ele alarak, saldırıya ilişkin veriler paylaştı. Bahcelet’in aktardığı bilgiye göre, 26 Şubat’ta Herson yakınlarındaki Rus birliklerinin ağır yaralı kurbanları taşıyan bir ambulansa ateş açıldı. Bachelet yanı sıra ambulansta bulunan bir sağlık görevlisinin yaralandığını söyledi.

Ukrayna’daki okulların ve pek çok sivilin bulunduğu tesislerde ciddi hasarların meydana geldiğini aktaran Bachelet, elektrik, su ve sağlık hizmetlerinde kesinti yaşandığı bilgisini paylaştı.

Rusya’nın saldırı sonuçlarından bir diğeri de Ukrayna’daki insanların evlerini terk etmesi. Bachelet de bu konuyu ele alarak, savaşın resmen başladığı 24 Şubat gününden bugüne dek iki milyondan fazla insanın evini terk etmek zorunda kaldığını söyledi.

Öte yandan, Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği’nden (BMMYK) yapılan açıklamada da 1 milyon 45 bin 459 mültecinin de komşu ülkelere geçtiği belirtildi.

AVRUPA’NIN MÜLTECİLERE YÖNELİK TUTUMU

Avrupalı devletlerin Ukraynalı mültecileri karşılama şeklini takdir ettiğini dile getiren Bachelet, “Bu karşılama, vatandaşlıkları, etnik kökenleri, göçmenlik durumları veya diğer statüleri ne olursa olsun, çatışmalardan kaçan herkesi kapsayacak şekilde genişletilmelidir. Afrika ve Asya uyruklulara kaçarken rahatsız edici ayrımcılık belirtileri meydana gelmiştir” dedi.

Bachelet, mültecilere yönelik ayrımcılığı BM İnsan Hakları Ofisinin dikkatle izleyeceği sözünü verdi.

Uluslararası insancıl hukukun gerektirdiği şekilde sivillerin ve esir alınan askerlerin tam olarak korunmasını “şiddetle tavsiye ettiğini” vurgulayan Bachelet, insani yardımlar için ülkede tam erişim izni verilmesi çağrısı yaptı.

UKRAYNA’NIN KARAR TASARISI OYLANACAK

Ukrayna Birinci Dışişleri Bakan Yardımcısı Emine Dzhaparova, dün BM İnsan Hakları Konseyi’nde yaptığı konuşmada, “Rusya tarafından işlendiği iddia edilen savaş suçlarının BM tarafından kurulacak bir mekanizmayla soruşturulmasını” içeren Ukrayna’nın sunduğu karar taslağına tüm ülkelerden destek istemişti.

Kırım Tatarı Dzhaparova, faillerin hesap verebilmesi adına kurulacak soruşturma mekanizmasının hayati öneme sahip olduğunu vurgulamıştı. Konseyde yapılacak konuşmaların ardından Ukrayna’nın karar tasarısı oylanacak.