BM, İdlib'te yaşanan durumun "alarm verici" olduğunu belirtti

20 Aralık 2019, 10:37

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreterinin insani işler konusundaki yardımcılarından Ursula Mueller, Güvenlik Konseyini Suriye’ye ilişkin bilgilendirdi.

Mueller saldırılara yönelik Güvenlik Konseyini, “Son 24 saatte 12 bin sivil sınır hattına yakın bölgelere göç etti. İdlib’deki saldırılarda hayatını kaybedenlerin sayısı 13’e yükseldi.” şeklinde bilgilendirdi.Ayrıca Mueller, ülkenin bir çok yerinde insani durumun bu yılın başına göre çok daha kötü olduğuna dikkati çekti. 

İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesinde, Esed rejimi ve destekçilerinin hava saldırılarına devam ettiğini ve silahlı muhalif grupların da kentin güneyinde ve Halep’e yönelik saldırılarını artırdığını belirten Mueller, sahadaki durumu ”alarm verici” olarak nitelendirdi.

İDLİB’TE 60 BİN KİŞİ YERİNDEN EDİLDİ

İdlib’den 60 bine yakın kişinin yaşanan çatışmalar nedeniyle yerinden edildiğini belirten Mueller, tam ölçekli bir saldırının bölgedeki 3 milyon kişi için felaketle sonuçlanacağını kaydetti. Muller, Suriye’ye sınır ötesi yardımlar yapılmasını sağlayan BM Güvenlik Konseyi kararının yıl sonuna kadar yenilenmesi gerektiğine de değindi.

SINIRA DOĞRU 50 BİN KİŞİ HAREKET ETTİ

Türkiye’nin Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcisi Feridun Sinirlioğlu da konseyde yaptığı konuşmada, İdlib’de artan gerginliğin son derece endişe verici olduğunu, bunun yeni göç dalgasını tetiklediğini söyledi. İdlib’de 50 bin kişinin çatışmalar nedeniyle Türkiye sınırına doğru hareket ettiğini ifade eden Sinirlioğlu, bölgede gerginliğin azaltılması için her türlü çabanın gösterilmesi gerektiğini kaydetti.

Bunlara da bakın: