BM: İdlib'de son iki haftada 235 binden fazla sivil yerinden edildi

28 Aralık 2019, 12:52

BM (Birleşmiş Milletler) İnsani Yardım Koordinasyon Ofisi, Suriye’nin kuzeybatısında bulunan İdlib’de sadece 12-25 Aralık arasındaki süreçte 235 binden fazla sivilin yerinden edildiğini açıkladı.

Esed rejimi ve destekçisi Rusya’nın aralık ayı ortasından bu yana yoğun saldırılar düzenlemekte olduğu İdlib’deki insani duruma ilişkin Birleşmiş Milletler (BM) İnsani Yardım Koordinasyon Ofisi’nden (OCHA) yazılı açıklama yapıldı.

İdlib’e bağlı Maret Numan bölgesi ve kırsalının neredeyse tamamen boşaltıldığı bilgisi aktarıldı.

HAVA SALDIRISI VE TOPÇU TEHDİDİ

Açıklamaya ile binlerce ailenin İdlib’in güneyinden kuzeye doğru gitmek istediği ama bu güzergaha yönelik Esed rejimi ve destekçilerinin hava saldırıları ve topçu atışı riskinden korktukları için hareket edemedikleri vurgulandı.

Türkiye, Rusya ve İran 4-5 Mayıs 2017’deki Astana toplantısında, İdlib ve çevresini “Gerginliği Azaltma Bölgesi” ilan etti. Rejim güçlerinin ateşkesi sık sık ihlal etmesi üzerine Türkiye ve Rusya ek mutabakata vardı. Türkiye ile Rusya arasında 17 Eylül 2018’de imzalanan mutabakattan bu yana İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi’nde rejim ve Rusya’nın saldırılarında 1300’den fazla sivil öldü.

Saldırıların yoğun olduğu alanlardan nispeten sakin yerlere ve özellikle Türkiye sınırı yakınına göç edenlerin sayısı ise 2019 içinde bir milyonu aştı.

Bunlara da bakın: