BM Güvenlik Konseyi, Rusya’ya Kırım’daki hak ihlallerine son verme çağrısı yaptı

Güvenlik
Anife Bilal
03 Haziran 2021, 12:14
Anife Bilal
03 Haziran 2021, 12:14

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinde (BMGK) dün Ukrayna konulu toplantı gerçekleşti. Toplantıdan sonra açıklama yayımlayan Avrupa Birliği (AB) üye ülkeleri, Kırım’daki hak ihlallerine son verilmesi için açıklama yayımladı. ABD, Birleşik Krallık, Arnavutluk, Avustralya, Kanada, Kosta Rika, Mikronezya Federal Devletleri, Gürcistan, Marshall Adaları, Moldova, Yeni Zelanda, Kuzey Makedonya ve Ukrayna, Kırım’daki saldırganlığa ve insan hakları ihlallerine son vermesi için Rusya’ya çağrıda bulundu.

BMGK’de, dün Arria Formülü formatında düzenlenen toplantıda Ukrayna’daki durum ele alındı. Rusya tarafından organize edilen toplantıda, Kremlin temsilcileri bir kere daha, Ukrayna’da 2014 yılında yaşanan olayları çarpıtmaya çalıştı. Avrupa Birliği (AB) üye ülkeleri adına yapılan açıklamada, “Rusya Federasyonu, Ukrayna ve 2014 olayları hakkındaki yalanları sürdürmek için bugün BM’de gayrıresmi bir Arria formülü toplantısı düzenledi. Uluslararası toplumun dikkatini, Rusya’nın 2014’ten bu yana devam eden istikrarsızlaştırma çabalarından uzaklaştırmak için yapılan bu kasıtlı girişimden dolayı esef duyuyoruz.” ifadeleri yer aldı. Açıklamada, AB’nin Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne destek verdiği belirtildi.

“RUSYA’NIN UKRAYNA HAKKINDA ANLATTIĞI YALANLARIN AMACI ULUSLARARASI TOPLUMUN DİKKATİNİ BAŞKA YÖNE ÇEKMEKTİR”

Öte yandan Arnavutluk, Avustralya, Kanada, Kosta Rika, Estonya, Mikronezya Federal Devletleri, Gürcistan, Marshall Adaları, Moldova, Karadağ, Yeni Zelanda, Kuzey Makedonya, Ukrayna, Birleşik Krallık ve Amerika Birleşik Devletleri adına yayımlanan ortak açıklamada“Rusya’nın Arria formülü sürecini kasıtlı olarak ve tekrar tekrar gerçeği saptırmak, Rusya’nın kötü niyetli faaliyetlerini gizlemek için kötüye kullanmasından dolayı büyük üzüntü duyuyoruz… Rusya’nın Ukrayna hakkındaki yanlış anlatıları, istikrarı bozmak ve uluslararası toplumun dikkatini başka yöne çekmek için tasarlanmış bir dezenformasyon kampanyasının parçasıdır.” denildi.

“RUSYA’YI MİNSK ANLAŞMALARI ÇERÇEVESİNDE ALDIĞI YÜKÜMLÜLÜKLERE UYMAYA ÇAĞIRIYORUZ”

Ülkeler yaptıkları açıklamada bir kere daha Ukrayna toprak bütünlüğüne ve egemenliğine destek verdiklerini vurgulayarak, “Rusya’yı derhal Ukrayna’ya karşı yürüttüğü saldırganlığı ve Kırım’ın işgaline ayrıca Kırım nüfusuna karşı işlediği ağır insan hakları ihlallerine son vermeye davet ediyoruz. Rusya’yı, tam kapsamlı ateşkes ve askeri güçlerin Ukrayna topraklarından geri çekilmesi dahil olmak üzere Minsk Anlaşmaları çerçevesinde aldığı yükümlülükleri yerine getirmeyi çağırıyoruz.” ifadelerini kullandı.