BM Güvenlik Konseyi, Rusya’nın tehditkar davranışlarını görüşmek üzere toplanıyor

Güncel
Anife Bilal
31 Ocak 2022, 10:55
Anife Bilal
31 Ocak 2022, 10:55

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK), ABD’nin talebi üzerine, Rusya’nın tehditkar davranışlarını ve Ukrayna sınırındaki askeri yığınağı görüşmek üzere bugün toplanıyor. Toplantının Türkiye saatiyle saat 18.00’de başlaması bekleniyor.

Rusya’nın Ukrayna sınırlarındaki askeri varlığı artırmasıyla Batı ile Rusya arasına meydana gelen gerginlik sürüyor. BMGK, ABD’nin talebi üzerine bugün Rusya’nın tehditkar davranışları görüşmek için toplanacak. Ukrayna temsilcilerinin de katılacağı toplantıda, BM Sekreterliğinin Ukrayna’nın sınırları yakınındaki durum hakkında BMGK’ye bilgi vermesi ve Rusya’nın açıklamalarının dinlenmesi ayrıca BMGK üye devletlerin konu ile ilişkin tutumlarını açıklaması bekleniyor. Toplantı, Türkiye saatiyle saat 18.00’da başlayacak.

“RUSLARI DİNLEMEYE HAZIRIZ AMA PROPAGANDALARI DİKKATİMİZİ DAĞITMAYACAK”

ABD’nin BM Daimi Temsilcisi Linda Thomas Greenfield, ABC’ye yaptığı açıklamada, bugünkü oturumda Rusya’ya sert baskı yapacaklarını aktararak, “Ruslara kendilerini açıklamaları çağrısında birleştik. Onları dinlemeye hazırlıklı olarak toplantıya gireceğiz ancak propagandalarıyla dikkatimizi dağıtmayacağız” diye konuştu. BMGK’nin diplomasi için önemli bir yer olduğunu belirten Thomas Greenfield, küresel barış ve güvenliğe tehdit karşısında tansiyonu diplomasi yoluyla düşürmeye çalıştıklarını ifade etti.