BM Güvenlik Konseyi'nden KKTC'ye Rum yanlısı "kapalı Maraş" çağrısı

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
10 Ekim 2020, 12:11
Ayyıldız Huri Kaptan
10 Ekim 2020, 12:11

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK), kapalı Maraş’ın sahil şeridini halka açma kararını gerçekleştiren KKTC’ye bu karardan geri dönmesi çağrısı yaptı.

Türkiye ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin (KKTC) Hayalet Şehir olarak da bilinen ve 46 yıldır kapalı olan Maraş’ın açılmasına yönelik adımı, Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi’nde görüşüldü. BMGK KKTC’ye, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin (KKTC) sınırları içerisinde yer alan ve 46 yıldır kapalı olan Maraş bölgesinin bir bölümünün BM kurallarına aykırı olmayacak şekilde 8 Ekim 2020’de halkın kullanımına açması kararından geri adım atma çağrısı yaptı.

İlgili haber: KKTC’de Kapalı Maraş açıldı!

BMGK’DEN KKTC’YE, GKRY’NİN TALEPLERİ DOĞRULTUSUNDA ÇAĞRI

BMGK’de Rum tarafının (Güney Kıbrıs Rum Yönetimi) talep ve başvuruları doğrultusunda 9 Ekim 2020 tarihinde KKTC’nin Kapalı Maraş’ın sahil şeridini halka açma kararı kapalı oturumda görüşüldü. Toplantı sonrası BMGK tarafından aynı tarihte yapılan ortak açıklamada, kapalı Maraş’ın statüsünün BMGK kararlarındaki geçerliliğini koruduğu ve bu kararlara uygun olmayan hiçbir eylemde bulunulmaması gerektiği belirtildi.

İlgili haber: BM Güvenlik Konseyinde, kapalı Maraş kararı görüşülecek

Açıklamada, ”BM Güvenlik Konseyi, 6 Ekim’de Ankara’da kapalı Maraş’ın sahil şeridinin açılmasına yönelik açıklamadan derin endişe duyuyor, bu eylemden geri adım atılması ve Ada’da tansiyonu yükseltecek tek taraflı adımlardan kaçınılması çağrısı yapıyor.” ifadeleri kullanıldı.

KKTC’DE KAPALI MARAŞ AÇILDI!

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde (KKTC), 8 Ekim 2020’de Kapalı Maraş bölgesinin bir kısmının halkın kullanımına açıldığı bildirilmişti.

https://www.facebook.com/watch/?v=3521316864624746