BM Genel Sekreteri, Rus ordusunun Buça'da sivilleri katletmesiyle ilgili soruşturma çağrısı yaptı

Güncel
qha muhabir
04 Nisan 2022, 13:18
qha muhabir
04 Nisan 2022, 13:18

Ukrayna’nın başkenti Kıyiv yakınlarında Rus ordusundan kurtarılan bölgelerde çok sayıda sivilin cesedinin bulunması üzerine, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, bu ölümlerin araştırılması için bağımsız bir soruşturma başlatma çağrısı yaptı.

Rus birliklerinin, Kıyiv yakınlarındaki bölgelerden çekilmesinin ardından ortaya çıkan, sivillerin öldürüldüğüne ilişkin acı görüntüler uluslararası kamuoyunda Rusya’ya yönelik suçlamaların artmasına yol açtı. Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, bu konuyla ilgili açkılama yaparak, Ukrayna’nın Buça şehrinde öldürülen sivil cesetlerinin bulunmasının kendisini şoka uğrattığını belitti.

Sivillerin öldürülmesine ilişkin Rusya’ya yönelik soruşturma başlatma çağrısı yapan Antonio Guterres, etkili bir hesap verebilirlik için bağımsız bir soruşturmanın gerekli olduğunu söyledi.

Kıyiv yakınlarındaki Buça şehri, 1 Nisan’da Rus işgalcilerinden kurtarıldığında, binaları yıkılmış, sokakları ceset dolu bir vaziyetteydi. Ukrayna Başsavcısı Irina Venediktova, bölgede Rus askerleri tarafından öldürülen 410 sivilin cesedinin bulunduğunu bildirmişti.

RUSYA UKRAYNA’YA KARŞI SAVAŞ BAŞLATTI

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, 24 Şubat 2022 tarihinde Ukrayna’ya karşı geniş çaplı işgal başlattığını duyurdu. Rus ordusu Ukrayna’daki kritik altyapı tesisleri, havaalanları, sivil yerleşim birimlerini bombalıyor.  Öte yandan Rus ordusunun Ukrayna’daki kayıpları artmaya devam ediyor.