BM Genel Sekreteri, Ukrayna'da üretilen tahılların ihracatı için gıda anlaşması çağrısı yaptı

Ekonomi
qha muhabir
09 Haziran 2022, 18:40
qha muhabir
09 Haziran 2022, 18:40

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, savaşın dünya üzerindeki sonuçlarının kötüleştiğini, bu yıl gıdaya ulaşım eksikliğiyle kriz olduğunu fakat seneye doğrudan gıda eksikliği krizi yaşanabileceğini söyledi ve gıda anlaşması çağrısında bulundu.

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres 8 Haziran 2022 tarihinde yaptığı açıklamada, Rusya’nın Ukrayna’ya açtığı savaşının dünya üzerindeki etkisinin gittikçe kötüleştiğini ve 94 ülkeden 1 milyar 600 milyon insanı olumsuz etkilediğini söyledi.

BM’nin savaşın etkilerine ilişkin 2. raporunu sunan Genel Sekreter, savaşın gıda güvenliği, enerji ve finans üzerindeki etkisinin sistematik, şiddetli olduğunu ve hızlandığını belirtti. Guterres ayrıca savaşın sosyal ve ekonomik kaosa yol açarak eşi görülmemiş bir açlık ve sefalet krizi yaratabileceği konusunda uyarıda bulundu.

GELECEK YIL DOĞRUDAN GIDA EKSİKLİĞİ KRİZİ YAŞANABİLİR

Şu an krizin gıdaya erişimin eksikliğiyle ilgili olduğunu fakat gelecek sene krizin doğrudan gıda eksikliği olabileceğini vurgulayan Guterres, bu artan fırtınanın durdurulması için Rusya’nın Ukrayna’ya açtığı savaşa son verilmesi gerektiğini dile getirdi.

GUTERRES’TEN GIDA ANLAŞMASI ÇAĞRISI

Genel Sekreter, Ukrayna’da üretilen gıdanın Karadeniz yoluyla emniyetli bir şekilde ihraç edilmesini sağlayan ve Rus gıdaları ile gübrelerinin küresel pazarlara erişime izin veren bir anlaşma yapılması çağrısında bulundu. Guterres, bu anlaşmanın Afrika da dahil olmak üzere gelişmekte olan ülkelerdeki yüz milyonlarca insan için çok önemli olduğunu dile getirdi.