BM Genel Sekreteri Kıyiv'de ziyaretteyken Rusya, şehir merkezine füze saldırısı düzenledi

Güncel
qha muhabir
29 Nisan 2022, 01:58
qha muhabir
29 Nisan 2022, 01:58

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres’in Moskova’daki temaslarından sonra Kıyiv’de resmi ziyarette bulunduğu sırada Rus ordusu Kıyiv şehir merkezine füze saldırısı düzenledi.

Ukrayna Cumhurbaşkanlığı Ofisi Danışmanı Mıhaylo Podolyak (Mihail Podolyak), 28 Nisan 2022 tarihinde Twitter üzerinde, Birleşmiş Milletler Genel Sekreterinin ziyarette bulunduğu sırada Rusya’nın Kıyiv şehir merkezine füze saldırısı düzenlediğini bildirdi.

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres’in Moskova’daki temaslarından sonra Kıyiv’de resmi ziyarette bulunuyordu. Kıyiv şehir merkezinde Bağımsızlık Meydanı’na çok yakın bir noktada patlama sesleri duyuldu. 

Mıhaylo Podolyak, açıklamasında BM Genel Sekreter “Antonio Guterres’in resmi ziyareti sırasında Kiev şehir merkezine füze saldırısı düzenlendi. Bir gün önce Kremlin’de uzun bir masada oturuyordu ve bugün başının üstünde patlamalar var” ifadelerine yer verdi. Podolyak ayrıca “Rusya neden hala BM Güvenlik Konseyinde yer alıyor” şeklinde bir soru bıraktı.

Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmıtro Kuleba da Twitter üzerinde Rusya’yı bu barbarlıklarıyla Ukrayna’ya, Avrupa’ya ve dünyaya karşı düşmanca tutumunu bir kez daha ortaya koyduğunu duyurdu. Kuleba, paylaşımında “BM Genel Sekreteri Antonio Guterres ve Bulgaristan Başbakanı Kiril Petkov başkentimizi ziyaret ettiğinde, Rusya Kıyiv’i seyir füzeleriyle vurdu. Rusya, bu iğrenç barbarlıkla Ukrayna’ya, Avrupa’ya ve dünyaya karşı tutumunu bir kez daha ortaya koymaktadır” ifadelerini kullandı.

SALDIRIDA 6 KİŞİ YARALANDI

Ukrayna İçişleri Bakanlığı, Rus ordusunun Ukrayna’nın başkenti Kıyiv’e düzenlediği saldırıda 6 kişinin yaralandığını duyurdu.