BM Genel Sekreteri, Kırım'daki insan hakları ihlallerine dair yeni bir rapor hazırladı

Haberler
Anife Bilal
02 Eylül 2021, 17:28
Anife Bilal
02 Eylül 2021, 17:28

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres’in Rus işgali altındaki Kırım’da insan hakları durumuna dair hazırladığı 5. raporu yayımladı. Ukrayna Dışişleri Bakanlığı, BM Genel Sekreterinin söz konusu raporu uluslararası toplumunun Kırım’ı işgalden kurtarma çabalarının devamı olarak gördüğünü ifade etti.

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres tarafından hazırlanan “Kırım Özerk Cumhuriyeti ve Akyar Kentinde İnsan Hakları Durumu (Ukrayna)” isimli 5. rapor, bugün yayımlandı.  Rus işgal altında bulunan Kırım Yarımadası’nda uluslararası insancıl hukuk ve uluslararası insan hakları hukuku ihlallerinin belgelendiği rapor, 1 Temmuz 2020 – 30 Haziran 2021 dönemini kapsıyor.

Ukrayna Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, raporun 2020’da BM Genel Kurulunda kabul edilen “Kırım Özerk Cumhuriyeti ve Akyar Kentinde İnsan Hakları Durumu (Ukrayna)” kararı uyarınca hazırlandığı hatırlatıldı. Bakanlığın açıklamasında, “Rapor açıkça, Rusya Federasyonu’nu işgalci devlet olarak ve geçici işgal altında bulunan Ukrayna’ya ait yarımadasındaki Kremlin tarafından kontrol edilen yönetimi ‘işgalci yönetim’ olarak tanımlıyor. BM Genel Sekreteri, Rusya Federal Güvenlik Servisi (FSB) ve diğer Rus işgalci kurumları görevlileri tarafından işlenen; cinsel şiddet kullanımı dahil olmak üzere çok sayıdaki işkence, yasa dışı tutuklama, keyfi gözaltına alma, insan kaçırma suçları, din, ifade ve toplanma özgürlüğü ihlalleri teyit ediyor” ifadeleri kullanıldı.

İNSAN HAKLARI İHLALLERİNE SON VERME ÇAĞRISI

Bakanlık, BM Genel Sekreterinin bir kere daha, Rusya’ya insan hakları ihlallerine son verme ve uluslararası insan hakları hukuku çerçevesindeki yükümlülüklerini yerine getirme çağrısında bulunduğuna dikkat çekti.

İşgal altındaki Kırım'da insan hakları ihlalleri çarpıcı şekilde artıyor!

KTMM YASAĞI HALA GEÇERLİ

Öte yandan, Guterres’in raporda, Uluslararası Adalet Divanı’nın kararına rağmen Kırım Tatar Milli Meclisinin (KTMM) hala yasaklı bir örgüt sayıldığı ve KTMM Başkanı Refat Çubarov’un işgalci yönetim tarafından yasa dışı olarak yargılandığı vurgulanıyor.

RUSYA, BM GENEL KURULUNUN KARARLARI GÖRMEZDEN GELİYOR

Bunun dışında raporda, Rusya’nın BM Genel Kurulunun kararlarını görmezden gelmeye devam ettiği ve uluslararası insan hakları misyonlarına işgal altındaki Kırım’a engelsiz erişim sağlamadığı belirtildi. Ayrıca belgede, Kırım’daki medya kuruluşlarının BM Genel Sekreterinin raporunun tam metnini yayımladıkları için baskıya uğradığı ifade edildi.

Ukrayna Devlet Başkanı Zelenski: Kırım, temel insan haklarının düzenli  olarak ihlal edildiği bir bölge haline geldi

UKRAYNA’DAN BASKIYI ARTIRMA ÇAĞRISI

Ukrayna Dışişleri Bakanlığı, “BM Genel Sekreterinin ‘Kırım Özerk Cumhuriyeti ve Akyar Kentinde İnsan Hakları Durumu (Ukrayna)’ isimli raporunu, Kırım Platformu Deklarasyonu’nda da yansıtılan, uluslararası toplumunun Kırım’ı işgalden kurtarma çabalarının bir devamı olarak görüyoruz. Uluslararası toplumu işgalci devlete uygulanan baskıyı artırmaya davet ediyoruz” ifadeleriyle uluslararası kamuoyuna çağrı yaptı.