BM Genel Sekreteri Guterres: Kıbrıs barış sürecine yönelik hava kötüye gidiyor!

15 Kasım 2019, 11:53

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, hazırladığı Kıbrıs raporunda, ”Barış sürecine yönelik hava Kıbrıs ve çevresinde devam eden gerginlikler nedeniyle bu süreçte kötüye gitti ve iki taraf (müzakereleri başlatacak) referans kavramları üzerinde hala anlaşamadı.’‘ dedi.

Guterres, Kıbrıs’ta 11 Nisan-30 Ekim tarihlerinde yaşanan gelişmeler doğrultusunda, müzakere sürecine ilişkin değerlendirmelerini içeren raporunu yarın BM Güvenlik Konseyi’ne sunacak. Raporda, gerginliğin tırmanmasına neden olan hidrokarbon aranması konusunda tarafların ortaya koyduğu farklı tekliflere rağmen, görüş ayrılıklarının devam ettiği vurgulandı.

”ÇÖZÜM TARAFLARIN ELİNDE”

Guterres, garantör ülkeler Türkiye, Yunanistan ve İngiltere’den yetkililerle de görüşmelerin yapıldığı belirtilen raporda, ”Müzakere sürecine geri dönülmesine yardımcı olacak yollar aramaya devam edeceğim. Nihayetinde çözüm iki tarafın elinde.” dedi.

Guterres, 25 Kasım’da Almanya’nın Berlin kentinde KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ve Rum lider Nikos Anastasiadis ile görüşecek.

Bunlara da bakın: