BM Genel Sekreteri Guterres: Güvenlik Konseyi ilk kez Ukrayna için tek ses oldu

Güncel
qha muhabir
07 Mayıs 2022, 12:58
qha muhabir
07 Mayıs 2022, 12:58

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, Rusya-Ukrayna Savaşının barışçıl bir çözümle son bulması için yayımlanan bildiriyi oy birliğiyle kabul ederek Ukrayna’ya destek verdi. Güvenlik Konseyi,  Genel Sekreter Antonio Guterres’in de arabuluculuk rolü üstlenmek istemesine işaret etti. Guterres, “Hayat kurtarmak, acıları azaltmak ve barış yolunu bulmak için hiçbir çabadan kaçınmamaya devam edeceğim” açıklaması yaptı.

İşgalci Rusya Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne yönelik başlattığı savaşın üçüncü ayında. Kısa sürede Ukrayna’yı topyekun işgal etme hedefinde olan Rusya, birçok Avrupa ülkesi ve Amerika tarafından yaptırımlarla karşı karşıya geldi. Ayrıca, birçok ülke Ukrayna’ya silah desteği sağladı.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK), Genel Sekreter Antonio Guterres’in Ukrayna-Rusya arasında arabuluculuk çabalarına destek verdiğini duyurdu. BMGK, savaşın barışçıl bir çözümle son bulması için yürütülecek çalışmalar için bir bildiriyi oy birliğiyle kabul etti.

RUSYA’NIN DA İÇİNDE BULUNDUĞU ÜYELER BİLDİRİYİ DESTEKLEDİ

Konseyde Rusya’nın da içinde bulunduğu 15 üyenin tamamı bildiriye destek verdi. Söz konusu bildiri Ukrayna’daki güvenlik sorununa dikkat çekiyor.

BMGK, Genel Sekreter Guterres’in arabuluculuk rolü üstlenmesine işaret ederek, “Güvenlik Konseyi, Genel Sekreter’in barışçıl bir çözüm arayışındaki çabalarına güçlü desteğini ifade eder” açıklamasını yaptı.

Bildiride, “Bütün üye devletler, Birleşmiş Milletler (BM) anlaşması uyarınca, uluslararası anlaşmazlıklarını barışçıl yollarla çözme yükümlülüklerini taahhüt ettiler” ifadeleri kullanıldı.

ANTONİO GUTERRES: GÜVENLİK KONSEYİ UKRAYNA’DA BARIŞ İÇİN TEK SES OLDU

Guterres yaptığı yazılı açıklamada, BMGK’nın açıklamasından memnun olduğunu belirterek, “Bugün, Güvenlik Konseyi ilk kez Ukrayna’da barış için tek ses oldu. Hayat kurtarmak, acıları azaltmak ve barış yolunu bulmak için hiçbir çabadan kaçınmamaya devam edeceğim” değerlendirmesinde bulundu.

RUSYA’NIN UKRAYNA’YA KARŞI 24 ŞUBAT’TA BAŞLATTIĞI SAVAŞ DEVAM EDİYOR

Yayılmacı emelleriyle hareket eden işgalci Rusya, 24 Şubat’ta Ukrayna’ya yönelik başlattığı savaşta üçüncü ayında. İşgalci Rus ordusu, haksız savaşını sürdürürken Ukrayna ordusu işgal karşısında mücadelesine devam ediyor. Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne saldıran Rusya, acımasızca sivilleri hedef alıyor. Buça kenti sakinleri 410 sivili sokaklarda Rus işgal güçleri tarafından katledilmiş halde buldu. İrpin, Mariupol gibi işgalci Rusya’nın ağır katliamlara imza attığı şehirlerden bilgiler toplamaya devam ediyor. Putin, dünyada pek çok ülke tarafından savaş suçlusu olarak kabul ediliyor. Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy (Volodimir Zelenski) ile ABD Başkanı Joe Biden, Putin’in Ukrayna’da soykırıma imza attığını ve savaş suçlusu olduğunu ilan etti.

Başlattığı savaş yüzünden işgalci Rusya’ya, birçok Avrupa ülkesi yaptırım uyguluyor. İşgalci Rusya, Ukrayna’da 24 Şubat’tan 5 Mayıs’a kadar, 24 bin asker ve 250’ye yakın savaş uçağı kaybetti. Rus ordusu savaşın 3’üncü ayında Ukrayna’daki kritik altyapı tesislerini, havaalanlarını, sivil yerleşim birimlerini bombalıyor. Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliğinin (BMMYK) verilerine göre, Rusya’nın saldırıları nedeniyle 5 milyonu aşkın Ukrayna vatandaşı komşu ülkelerine sığınmak zorunda kaldı.