BM Genel Kurulu Rusya’nın savaşa son vermesi için teklif sundu: Çin çekimser oy kullandı

Güncel
qha muhabir
25 Mart 2022, 22:30
qha muhabir
25 Mart 2022, 22:30

Birleşmiş Milletler Genel Kurulunun dün gerçekleştirdiği oturumda Rusya’nın Ukrayna’ya başlattığı işgal girişiminin son bulması için sunduğu tasarıya Çin, çekimser oy kullandı.

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu dün düzenlediği oturumda Rusya’nın Ukrayna’daki saldırılarına son vermesi, tüm güçlerini geri çekmesi ve Kıyiv’e daha fazla yardım yapılmasına ilişkin tasarıyı 140 oyla kabul etti. Öte yandan bu kararı 5 ülke; Rusya, Belarus, Suriye, Kuzey Kore ve Erite ise red oyu kullandı. Bu tasarıya çekimser oy kullanan Çin, 38 ülke arasında yerini aldı.

BM Genel Kurulunun ortaya koyduğu kararın yanı sıra Güney Afrika tarafından Rusya’yı belirtmediği insani yardım tasarısı teklifi Genel Kurul’da kabul görmedi.

Bu bağlamda Çin’in BM Daimi Temsilcisi Büyükelçi Cang Cun, Güney Afrika’nın teklifine destek için yaptığı konuşmada, ülkelerin meşru güvenlik kaygılarını gözeterek insani konuların siyasileştirilmesinden kaçınılması gerektiğinin altını çizdi.

Çin, daha önce de BM Genel Kurulu’nun 2 Mart’ta Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik askeri saldırısını kınayan karar tasarısı için de çekimser oy kullanmıştı.