BM Genel Kurulu’nda işgal altındaki Ukrayna toprakları ile ilgili özel oturum

13 Şubat 2020, 17:21

Bm Genel Kurulu’nda 20 Şubat 2020 tarihinde Ukrayna’nın işgal edilen topraklarındaki durum ile ilgili özel oturum yapılacak.

Ukrayna Dışişleri Bakanlığı Basın Servisinden yapılan açıklamada, “Ukrayna Dışişleri Bakanı Vadım Prıstayko’nun katılacağı toplantı, Rus saldırganlığı siyasi, insani, ekonomik ve sosyal boyutlarda olmak üzere geniş bir yelpazede ele alınacak.” ifadesine yer verildi.

Aralık 2019’da Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu’nda, Rus işgali altındaki Kırım’da insan haklarının korunmasına ilişkin karar kabul edildi. Karara 65 ülke “evet” oyu verirken, 23 ülke karara “hayır” dedi. BM Genel Kurulundaki oylamada 83 ülke ise “çekimser” kaldı.

KIRIM’IN İŞGALİ

İşgalci Rus askerleri Kırım’a ilk olarak, 20 Şubat tarihinde girdi. Ukrayna Parlamentosu, resmi düzeyde 20 Şubat 2014 tarihini Kırım ve Sivastopol’ün Rusya tarafından işgalinin başlangıç tarihi olarak kabul etti.

Rusya tarafından işgal edilen Kırım’da, 16 Mart 2014 tarihinde sözde referandum düzenlendi. 18 Mart tarihinde Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Kırım Parlamentosu Başkanı Vladimir Konstantinov, sözde Kırım Başbakanı Sergey Aksyonov ve sözde Sivastopol Belediye Başkanı Aleksey Çalıy, “Kırım ve Akyar’ın (Sivastopol) iki ayrı birim olarak Rusya’ya bağlanmasına ilişkin” bir anlaşma imzaladılar.

İngiltere dahil Avrupa Birliği ülkeleri, ABD ve dünyanın pek çok ülkesi Kırım’da yapılan sözde “kendi kaderini belirleme referandumunun” sonuçlarını kabul etmeyi reddetti. Ukrayna Kırım’ı, geçici olarak işgal edilen bölgesi olarak görüyor ve ilgili yasa, 7 Ekim 2015 tarihinde Ukrayna Cumhurbaşkanı tarafından imzalandı.

Avrupa Birliği ve ABD, Rusya’nın Kırım’ı işgal etmesi ve Ukrayna’ya yönelik politikası dolayısıyla Rusya Federasyonu’na karşı yaptırımlar uyguladı.

Kırım’ın işgalinden sonra Ukrayna’nın Donbas bölgesinde Rusya tarafından desteklenen teröristler ile Ukrayna askerleri arasında çatışmalar başladı.

Bunlara da bakın: