BM Genel Kurul Başkanı'ndan Ukrayna oturumunda "ateşkes" çağrısı

Güncel
Manas
01 Mart 2022, 06:11
Manas
01 Mart 2022, 06:11

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nun 76’cı dönem başkanı Abdulla Şahid, işgalci Rus askerlerinin Ukrayna’ya saldırması hakkında “acil ateşkes” çağrısında bulundu. ABD’nin New York eyaletinde yer alan BM Genel Merkezi’nde Ukrayna Acil Özel Oturumu gerçekleşti. BM, Genel Kurulu Başkanı Şahid açılış konuşmasında, “Tüm tarafların diplomasiye ve diyaloğa tam dönüşü için bugün acil ateşkes çağrımı yeniliyorum.” dedi.

New York’ta 28 Şubat 2022 tarihinde, BM Genel Merkezi’nde Ukrayna Acil Özel Oturumu gerçekleşti. BM, Genel Kurulu Başkanı Şahid açılış konuşmasında, Ukrayna’da yaşanan son durumlar ve devam eden askeri harekat konusunda ciddi endişe duyulduğunu dile getir BM, Genel Kurulu Başkanı Şahid açılış konuşmasında, Rusya Federasyonu’nun askeri saldırısının, Ukrayna’nın toprak bütünlüğünü ve egemenliğini ihlal ettiği ve BM ilkeleriyle bağdaşmadığını dile getirdi.

Председатель Генеральной Ассамблеи призвал мир не терять надежды | Новости  ООН

BM GENEL KURUL BAŞKANI ŞAHİD: SAVAŞIN KAZANANI YOK

Genel Kurul Başkanı Şahid, savaş ortamında kadın ve çocukların gördüğü zarara atıf yaparak “Savaşın kazananı yoktur, ancak sayısız hayat paramparça olur. Bu nedenle, insani yardım çabalarının güvenliği ve erişimi garanti edilmelidir.” ifadesini kullandı.

Ayrıca Şahid, İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra daha barışçıl bir dünya için imzalanan BM Sözleşmesinin egemen eşitlik ilkesine dayandığını vurgulayarak, “Ukrayna’da devam eden askeri saldırı bununla uyuşmuyor. Bu, örgütün kurucularına ve temsil ettiği her şeye bir hakarettir. Şiddete son verilmelidir.” dedi.

ŞAHİD: BM’NİN MİSYONU ULUSLARARASI BARIŞ VE GÜVENLİĞİ  SAĞLAMAK

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nun 76’cı dönem başkanı Abdulla Şahid, “BM’nin uluslararası barış ve güvenliği sağlamak için kurulmuştur. 193 Üye Devleti ile Genel Kurul’un, “insanlığın ortak vicdanını” temsil ediyoruz. Bu bağlamda, Ukrayna’da şuanda olan bitenlere kayıtsız kalamayız. Tüm tarafların diplomasiye ve diyaloğa tam dönüşü için bugün acil ateşkes çağrımı yeniliyorum.” dedi.